Aktualności

Policjanci z wadowickiej drogówki kontrolują tuningowane samochody

Data publikacji 14.11.2023

Kilkanaście kontroli i zatrzymane dowody rejestracyjne to efekt działań prowadzonych przez policjantów z wadowickiej drogówki. Działania są realizowane na terenie powiatu na rzecz bezpieczeństwa na drodze.

Policjanci ruchu drogowego z Wadowic systematycznie realizują działania na drogach powiatu, które ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa wśród kierowców i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oprócz stanu trzeźwości kierowców, czy rozwijanej przez nich prędkości, funkcjonariusze sprawdzają także stan techniczny pojazdu i ważność badań technicznych. Dodatkowo istotnym elementem prowadzonych działań jest eliminowanie z ruchu drogowego pojazdów naruszających normy emisji hałasu.

W ciągu ostatniego miesiąca, mundurowi podczas patrolowania podległego rejonu służbowego, zwracali uwagę na pojazdy przekraczające dopuszczalne normy limitów emisji hałasu. W trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 19 takich pojazdów i zatrzymali łącznie 16 dowodów rejestracyjnych. Rekordzistą okazał się kierujący fordem  zatrzymany do kontroli drogowej w Kleczy Dolnej. Prowadzone przez niego auto generowało poziom hałasu, wynoszący 117 dB. Funkcjonariusze ukarali kierujących mandatami na łączną kwotę blisko 18 tysięcy złotych. Działania tego typu będą kontynuowane na terenie powiatu.

Policjanci zatrzymali również dowody rejestracyjne za przyciemnione szyby boczne i lampy, ale głównie nieprawidłowości dotyczyły naruszeń wymagań ochrony środowiska w zakresie przekroczeń norm hałasu.

Polskie prawo definiuje cztery górne limity emisji hałasu:

- 93 dB w samochodach z silnikiem benzynowym;

- 96 dB w samochodach z silnikiem wysokoprężnym;

- 94 dB w motocyklach z silnikiem o pojemności nieprzekraczającej 125 cm ³;

- 96 dB w motocyklach z silnikiem o pojemności przekraczającej 125 cm ³.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami, za zbyt głośny układ wydechowy grozi kara grzywny. Oprócz tego policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, co oznacza kolejne koszty związane z koniecznością usunięcia modyfikacji lub usterek i wizyty na badaniu w stacji kontroli pojazdów.

  • Na zdjęciu widać tył samochodu marki Kia koloru ciemnego, obok niego umundurowany policjant ruchu drogowego, który w ręku trzyma sonometr.
  • Sonometr przyłożony do rury wydechowej samochodu.
  • Umundurowany policjant ruchu drogowego, który kuca obok samochodu marki Kia koloru ciemnego, stojacego tyłem. W ręku trzyma sonometr.
Powrót na górę strony