Aktualności

„Cukierek lub cytryna”. Policjanci z powiatu krakowskiego wspólnie z uczniami sprawdzali i pouczali kierowców

Data publikacji 16.11.2023

15 listopada br. z samego rana przy jednej ze szkół na terenie powiatu krakowskiego odbyły się działania prewencyjne pod kątem bezpieczeństwa w ruchu drogowym pod nazwą „Cukierek lub cytryna”. Wzorowi kierowcy otrzymali słodkiego lizaka, a ci, którzy popełnili wykroczenie, zostali przez policjantów pouczeni, a przez uczniów poproszeni o wypicie wody z sokiem z cytryny. W policyjną akcję włączyła się Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły”, a także obchodów „Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych” policjanci z powiatu krakowskiego, przy Szkole Podstawowej nr 2 w Skale i tym samym przy znajdującym się w tym samym kompleksie Zespole Szkół i Placówek Oświatowych, zorganizowali akcję pod nazwą „Cukierek lub cytryna”. Działania te skierowane były do kierowców i miały na celu uświadomienie, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i bezpieczeństwo, w szczególności w rejonie szkół i o tej porze dnia, kiedy ruch jest znacznie wzmożony.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, do kontroli drogowej zatrzymywali pojazdy, zwracając przy tym szczególną uwagę na nadmierną prędkość, zapinanie pasów bezpieczeństwa, posiadanie odpowiednich fotelików dla dzieci, a także sprawdzali trzeźwość kierowców. Z kolei uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Skale, na specjalnie przygotowanym stoisku, bacznie obserwowali pracę mundurowych.

Patrol zatrzymał kilkanaście pojazdów. Wzorowi kierowcy otrzymali od uczniów pochwałę, słodkiego lizaka i identyfikator „Super kierowcy”. Z kolei ci, którzy popełnili wykroczenie, zostali przez policjantów pouczeni, a przez uczniów poproszeni o wypicie wody z sokiem z cytryny oraz otrzymali od nich identyfikator z napisem „Kierowco, popraw się!”.

Podczas jednej z kontroli okazało się, że jeden z kierowców nigdy nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów, jak i orzeczony został wobec niego sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Odpowie on za popełnione przestępstwo, które zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

W akcję włączyła się Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, której przedstawicielka wzięła udział w akcji, przekazując dzieciom elementy odblaskowe i inne gadżety promujące bezpieczne zachowania na drodze. Z kolei w kamizelki odblaskowe, przekazane na tego typu cele przez Starostwo Powiatowe w Krakowie, uczniów zaopatrzyli policjanci.

 • dwoje uczniów w kamizelkach odblaskowych częstuje kierowcę lizakiem, w tle jeden policjant
 • dwoje uczniów w kamizelkach odblaskowych częstuje kierowcę lizakiem, w tle dwóch funkcjonariuszy
 • dwoje uczniów w kamizelkach odblaskowych częstuje kierowcę lizakiem
 • dzieci stojące tyłem do zdjęcia w kamizelkach odblaskowych, w tle przed nimi widać dwóch policjantów na drodze
 • funkcjonariusze badają trzeźwość kierowcy
 • legitymacje dla kierowców, koszyk z lizakami oraz dwa lizaki do zatrzymywania pojazdu, leżące na stoliku
 • opaski odblaskowe wraz z legitymacjami dla kierowców
 • policjantka badająca trzeźwość kierowcy, za nią stoi drugi policjant
 • uczeń w kamizelce odblaskowej trzyma lizaka do zatrzymywania pojazdów w ręku, za nim w tle policjantka zatrzymująca pojazd na drodze
 • uczniowie wspólnie z policjantami stoją ustawieni do zdjęcia na stoisku przy drodze
 • w tle po lewej widać grupkę uczniów pod namiotem, przy stoisku, na wprost dwoje funkcjonariuszy stojących na drodze, zatrzymują [pojazd
Powrót na górę strony