Aktualności

Policjanci z powiatu krakowskiego rozbili grupę przestępczą handlującą narkotykami

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie przy ścisłej współpracy z Wydziałem do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, w ramach prowadzonego śledztwa rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się handlem narkotykami. Funkcjonariusze zatrzymali trzech członków grupy, w tym jej lidera, któremu prokurator przedstawił łącznie 19 zarzutów. Podejrzani odpowiedzą za wprowadzenie do obrotu kilograma marihuany, 300 gramów kokainy, 15 kilogramów mefedronu i 2100 sztuk tabletek ecstasy.

Śledztwo prowadzone przez policjantów Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie przy wsparciu funkcjonariuszy z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Prądnik – Biały przeciwko tymczasowo aresztowanemu 25-latkowi z Krakowa, podejrzanemu o posiadanie 1,3 kg klofedronu i innych substancji zabronionych (który wpadł przez kradzież paliwa ze stacji benzynowej, o czym pisaliśmy tutaj: https://kpp-krakow.policja.gov.pl/kr2/aktualnosci/aktualnos/29633,Zlodziej-paliwa-okazal-sie-dilerem.html ) wykazało, że ma on o wiele więcej na sumieniu, bo utworzenie i kierowanie grupą przestępczą zajmującą się handlem narkotykami.

Śledczy intensywnie pracując nad tą sprawą, zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na uzupełnienie 25-latkowi zarzutów o kolejnych 16 czynów, dotyczących głównie przestępstw narkotykowych. W toku postępowania policjanci dowiedli, że 25-latek założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą poprzez rekrutowanie jej członków oraz zapewnienie stałych dostaw znacznych ilości narkotyków, które to kolejno były rozprowadzane na czarnym rynku. Policjanci ustalili i zatrzymali także jego dwóch wspólników: 20-letniego mieszkańca gminy Skała i 26-latka z powiatu gdańskiego. Pierwszego z nich funkcjonariusze zatrzymali pod koniec lipca br.  Ustalili, że amator nielegalnych substancji przebywa w na terenie lasu w gminie Zielonki, gdzie rozbił namiot, w którym ukrywał poporcjowany mefedron i morfinę. Natomiast 26-latek został zatrzymany kilka dni temu na terenie powiatu karkonoskiego. 

Podejrzani zostali przewiezieni do Prokuratury Rejonowej Kraków-Prądnik Biały, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się obrotem środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi w ilości co najmniej:  kilograma marihuany, 300 gramów kokainy, 15 kilogramów mefedronu i 2100 sztuk tabletek ecstasy, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu, dodatkowo 25-latek odpowie za kierowanie narkotykowym gangiem. Z kolei 20-latek usłyszał też zarzut uprawy w miejscu zamieszkania konopi innych niż włókniste, z których łącznie uzyskał 2,5 kilograma marihuany oraz posiadania mefedronu.

Dotychczas w sprawie policjanci zabezpieczyli łącznie 1,3 kg klofedronu, ponad 55 gramów morfiny, 8 tabletek ecstasy i 8 gramów mefedronu.

Sąd, na wniosek prokuratury, podobnie jak wobec 25-latka, zastosował wobec jego wspólników środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Powrót na górę strony