Aktualności

Bądź widoczny! Wieliccy policjanci rozdawali pieszym odblaski

Data publikacji 28.11.2023

Słaba widoczność wynikająca z niekorzystnych warunków atmosferycznych , a także wcześnie zapadający zmrok powodują, że piesi i rowerzyści na drodze są mało widoczni dla kierujących. Dlatego też, dbając o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu, policjanci rozdawali im elementy odblaskowe. Pamiętajmy, że jeden mały odblask przyczepiony do ubrania, może uratować życie!

Jesienno-zimowa aura sprawia, że warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Dodatkowo wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu i mgły, sprawiają, że zarówno piesi jak i rowerzyści są mało widoczni na drodze. Zderzenie pieszego, czy kierującego jednośladem z pojazdem ma zazwyczaj tragiczne skutki. Wczoraj ( 27 listopada br), policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce rozdawali pieszym odblaski. Funkcjonariusze apelowali również do przechodniów, szczególnie seniorów, o zachowanie ostrożności w czasie przechodzenia przez jezdnię.
Po pierwsze musimy sobie zdawać sprawę z tego, że pieszy to najmniej chroniony uczestnik ruchu drogowego, który w zderzeniu z pojazdem ma nikłe szanse na przeżycie, z uwagi na to, że samochód uderza bezpośrednio w jego ciało. Nie chroni go maska samochodu, pasy bezpieczeństwa ani poduszka powietrzna.
Po drugie musimy mieć świadomość, że w czasie złej widoczności na drodze, gdy pieszy nie jest wyposażony w elementy odblaskowe i ma na sobie ubranie ciemnego koloru, kierowca dostrzega go tak naprawdę wtedy, gdy jest w zasięgu jego świateł. Wtedy często jest już za późno i nawet natychmiastowa reakcja kierowcy nie uratuje mu życia.
Po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości 20-30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ sam porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę. Gdy natomiast pieszy jest wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, który odbije światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! Wniosek nasuwa się sam: taki drobny element naszego ubioru jakim jest odblask, może uratować nasze życie, czy życie naszych najbliższych!
Elementy odblaskowe zobowiązani są nosić wszyscy, niezależnie od wieku, którzy poruszają się po zmroku poza obszarem zabudowanym. Taki obowiązek nakłada na nich Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym. Z obowiązku noszenia odblasku zwolnieni są piesi poruszający się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej w godzinach wieczornych, od września do grudnia, czyli wtedy, kiedy widoczność człowieka poruszającego się po drodze jest ograniczona. Funkcjonariusze apelują także do kierowców o rozwagę, ostrożność i dostosowanie prędkości jazdy do warunków drogowych i atmosferycznych.
 

  • Policjanci rozdają odblaski
  • Policjanci rozdają odblaski
  • Policjanci rozdają odblaski pieszym
  • Policjanci rozdają odblaski pieszym
  • Policjanci rozdają odblaski
  • Policjanci trzymają w reku odblaski
Powrót na górę strony