Aktualności

Trudne zimowe warunki na drogach i seria kolizji. Policjanci apelują - zmniejsz prędkość i jedź ostrożnie

W ciągu ostatniej doby (27/28.11.2023) na drogach powiatu oświęcimskiego panowały bardzo trudne warunki drogowe. Było ślisko, co wymagało od kierowców szczególnie ostrożnej jazdy. Niestety wielu kierowców swoją podróż zakończyło stłuczkami, jeden potrąceniem pieszej, a wielu kierowców z tego powodu stało w korkach. 

Wczoraj (27.11.2023) tuż po godzinie 6 w Graboszycach na ulicy Wadowickiej doszło do zderzenia toyoty z audi. O godzinie 6.40 do zderzenia renault i fiata doszło w Porębie Wielkiej na ulicy Wadowickiej. Tuż przed godziną 7 do kolizji drogowej doszło na ulicy Fabrycznej w Oświęcimiu, gdzie zderzyły się toyota i skoda.Tuż przed godziną 12 w Zatorze na ulicy Oświęcimskiej doszło do kolizji drogowej z udziałem audi i hyundaia. O godzinie 18.50 do kolizji drogowej doszło w Zatorze na ulicy Słowackiego gdzie zderzyli się kierowcy opla i skody.
Dziś o godzinie 7 do potrącenia pieszej doszło na ulicy Polnej w Polance Wielkiej, tuż po tym jak inny pojazd wpadł do rowu.

Jak ustalili policjanci, kierujący samochodem marki Audi zatrzymał się na jezdni, aby udzielić pomocy kierującej, która wjechała do przydrożnego rowu. Po chwili nadjechał samochód marki Ford, którym kierował mieszkaniec gminy Osiek. Mężczyzna próbując ominąć audi wpadł w poślizg, w wyniku czego zjechał na lewe pobocze gdzie potrącił stojącą na poboczu kobietę (pasażerkę audi). Po badaniach lekarskich okazało się, że poszkodowana doznała stłuczeń. Podczas czynności sprawdzają stanu technicznego forda policjanci, że miał 10 - letnie opony letnie, a także zbyt niski poziom płyn hamulcowego.

Tuż po godzinie 8.20 w Kętach na ulicy Partyzantów doszło do zderzenia mercedesa z peugeotem. Dwie godziny później w Brzezince na ulicy Pławskiej zderzyły się dwa samochody dostawcze marki Renault. 
O godzinie 11.10 w Przeciszowie na ulicy Długiej kierowca fiata stracił panowanie nad pojazdem po czym wjechał do przydrożnego rowu. Tuż przed godziną 13 do kolizji pomiędzy volkswagenem i fordem doszło w Chełmku na ulicy Polnej.
Sprawcy kolizji zostali ukarani mandatami i punktami karnymi, natomiast ich pojazdy oraz pojazdy kierowców poszkodowanych trafiły do warsztatów samochodowych. 

Przypominamy, że w okresie zimowym ciągle zmieniają się warunki na drodze. Kierowcy chcąc uniknąć kolizji czy wypadku drogowego muszą zmniejszyć prędkość i dostosować ją do warunków panujących na drodze. Należy też zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu, tak aby w każdej chwili móc bezpiecznie wyhamować.
Policjanci przypominają również, że opony zimowe oraz elektroniczne systemy wspomagania jazdy w postaci ABS i ESP, są niezwykle przydatne kiedy na drodze panują trudne, warunki. Nie pomogą jednak, gdy kierowca jadąc po śliskiej nawierzchni nagle i nieumiejętnie będzie wykonywał manewry drogowe.


 

Powrót na górę strony