Aktualności

Nowy Targ. Mieszkańcy Zaskala oszukani metodą „na policjanta”.

Seniorzy z Zaskala uwierzyli kobiecie podającej się za policjantkę, która przez telefon poinformowała ich, że córka spowodowała wypadek drogowy i przekazali jej 28 000 złotych na kaucję w zamian za uniknięcie aresztu. Apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, szczególnie tymi, którzy nakłaniają nas do przekazania pieniędzy. Pamiętaj, że przez telefon każdy może być policjantem, córką, wnuczkiem, czy pracownikiem banku.

Przestępcy działający metodą „na wnuczka” i „na policjanta” nadal nie odpuszczają. W poniedziałek 4 grudnia br. ofiarą fałszywej policjantki padło małżeństwo z Zaskala. Na telefon stacjonarny seniorów zadzwoniła kobieta podająca się najpierw za ich wnuczkę, a następnie za policjantkę, która poinformowała ich, że córka spowodowała wypadek drogowy i potrzebne są pieniądze na kaucję w zamian za uniknięcie aresztu. Starsze małżeństwo uwierzyło w przedstawioną legendę i zgodnie ze wskazówkami przekazali zapakowane w pudełko 28 000 złotych obcemu mężczyźnie, który przyszedł pod ich dom. Dopiero następnego dnia zorientowali się, że żadnego wypadku nie było i zostali oszukani. O całym zdarzeniu powiadomili nowotarską policję. Czynności w tej sprawie prowadza policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu.
Apelujemy do mieszkańców o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, szczególnie tymi, którzy nakłaniają nas do przekazania pieniędzy. Pamiętaj, że przez telefon każdy może być policjantem, córką, wnuczkiem, czy pracownikiem banku.  

Pamiętaj!

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy

•    Nie informuj o posiadanej gotówce i nie przekazuj swoich oszczędności osobom obcym.

•    Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny na znany Ci numer.

•    Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.

•    Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka”, „na policjanta” jest przysyłanie kuriera, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.

•    Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile posiadasz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.

ulotka "nie daj się nabrać" treść ulotki w artykule

Powrót na górę strony