Aktualności

Seminarium szkoleniowe dla zespołów ds. Ochrony Praw Człowieka komend wojewódzkich Policji, CBŚP oraz Komendy Głównej Policji

Data publikacji 19.12.2023

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie we współpracy z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM) w dniach 14 – 15 grudnia 2023 roku zorganizowała dwudniowe seminarium szkoleniowe dla zespołów ds. Ochrony Praw Człowieka komend wojewódzkich Policji, CBŚP oraz Komendy Głównej Policji.

Uczestnicy seminarium mieli okazję poznać metody pracy z osobami cudzoziemskimi, dowiedzieć się w jaki sposób pochodzenie może wpływać na komunikację, a także jakich technik użyć aby skutecznie porozumieć się z osobami z innych kultur. W kolejnym dniu szkolenia skupiono się na przedstawieniu zjawiska handlu ludźmi w tym aktualnych statystyk, instrumentów prawnych i funkcjonujących obecnie trendów w tym obszarze. Przedstawiono metody działania sprawców handlu ludźmi, profil potencjalnej ofiary i sposoby ich identyfikacji. Dużą część szkolenia poświęcono również tzw. dobrowolnym powrotom i reintegracji. Tematyka seminarium zawierała kwestie którymi policyjni Pełnomocnicy/Zespoły ds. Ochrony Praw Człowieka zajmują się od lat. Profesjonalne działanie wymaga ciągłego uzupełniania wiedzy, podnoszenia  kompetencji w tym również w obszarze przedmiotowego szkolenia. Szkolenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem i było wysoko ocenione przez uczestników.
Należy wspomnieć, że IOM to organizacja międzyrządowa, agenda ONZ ds. migracji, w skład której wchodzą 173 kraje, a której Polska jest członkiem od 1992 roku. W Polsce IOM działa na mocy porozumienia z rządem polskim i prowadzi różne programy w tym działania wspierające integrację migrantów i migrantek ze społeczeństwem polskim. IOM od lat współpracuje z szeregiem instytucji i organizacji, jak organy administracji państwowej na szczeblu rządowym i samorządowym, organizacje pozarządowe, sektor prywatny, społeczności migranckie oraz społeczności lokalne prowadząc działania informacyjne, szkolenia oraz udzielając bezpośredniego wsparcia osobom z doświadczeniem migracyjnym.
Szkolenie zorganizowano dzięki IOM i było finansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021, a za jego organizację ze strony KWP odpowiadał Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie ds. Ochrony Praw Człowieka.

Trzy loga: małopolskiej policji, funduszy norweskich oraz IOM

 

 

  • trzy osoby na wspólnym zdjęciu
  • grupa koordynatorów na pamiątkowej fotografii
  • wykładowca w trakcie prelekcji
  • uczestnicy w trakcie wykładu
  • Koordynator KWP Kraków prowadzi wykład
Powrót na górę strony