Aktualności

Nowe psy służbowe małopolskich policjantów

Data publikacji 20.12.2023

Przewodnicy psów służbowych z krakowskiej komendy mają nowego czworonoga. „Szejk” jest psem rasy owczarek niemiecki. Został zakupiony w zeszłym tygodniu. Teraz czeka go specjalistyczny kurs w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Natomiast ze szkolenia wróciła już do krakowskiej komendy suczka „Skała” specjalizująca się w wyszukiwaniu materiałów wybuchowych. Małopolska Policja zakupiła w tym roku 10 psów służbowych. Łącznie w szeregach naszego garnizonu służy ich 81.

Psy w Policji  wykorzystuje się do wyszukiwania  materiałów wybuchowych i narkotyków. Psy służbowe potrafią obezwładnić  napastnika, wytropić osobę zaginioną, poszukiwaną, odnajdują też ludzkie zwłoki. Podczas szkolenia przewodnik zdobywa więź z psem, razem z instruktorami uczy czworonoga  pokonywać przeszkody oraz szkoli pod kątem posłuszeństwa, tropienia, obezwładnienia przestępcy.  

Małopolska Policja zakupiła w bieżącym  roku 10 psów, tj.  6 owczarków niemieckich, 3 owczarki  belgijskie  i 1 owczarka holenderskiego. Po 1 psie przekazano do Oświęcimia, Nowego Sącza, Nowego Targu, Suchej Beskidzkiej a  6 trafiło do Komendy Miejskiej Policji w  Krakowie. Przy czym ostatnio zakupione 2 psy z krakowskiej komendy miejskiej i jeden pies z Nowego Targu odbywają jeszcze szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Do ZKP aktualnie skierowaliśmy zakupionego w ubiegłym tygodniu rocznego owczarka niemieckiego. „Szejk”, bo tak się wabi, będzie psem patrolowo - tropiącym. W towarzystwie swojego przewodnika st. post. Patryka Fedorowicza odbędzie specjalistyczne  szkolenie w Sułkowicach. Przez prawie 5 miesięcy „Szejk” będzie  tam doskonalił swoją sprawność fizyczną, ćwiczył posłuszeństwo i opanowanie aby zachować spokój w niebezpiecznych sytuacjach oraz tworzyć zgrany duet ze swoim przewodnikiem. Zdobyte na szkoleniu umiejętności i wzajemne zaufanie, policjant i jego pies wykorzystywać będą w codziennej służbie na terenie Krakowa. Głównym jego zadaniem będzie tropienie śladów ludzkich, utrzymanie bądź przywracanie naruszonego porządku publicznego oraz zatrzymywanie osób.
Tymczasem ze  szkolenia z Sułkowic  wróciła  suczka „Skała”,  owczarek belgijski (również zakupiona w bieżącym roku), specjalizująca się w wyszukiwaniu zapachów  materiałów wybuchowych. „Skała” wraz ze swym przewodnikiem  st. sierż. Sebastianem Wypchałem służyć będzie w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie.    

Łącznie w Małopolskiej Policji służy 81 psów, z czego  47  patrolowo-tropiących, 1 tropiący, 16 do wyszukiwania materiałów wybuchowych, 15 do wyszukiwania narkotyków oraz 2 do wyszukiwania zwłok.

 

Foto: Małopolska Policja (na zdjęciach psy zakupione w bieżącym roku)

 

 • nowy pies Szejk z przewodnikiem
 • Pies patrolowo tropiący Sierżant z przewodnikiem
 • Pies Sierzant bawi sie z Przewodnikiem
 • Pies Sierżant z Nowego Targu
 • Pies Snajper z przewodnikiem na sniegu
 • Pies Snajper z przewodnikiem
 • Pies Szejk z KMP Kraków z przewodnikiem
 • pies Szeryf z KMP Kraków
 • pies Szeryf z przewodnikiem
 • Suczka Skała z KMP Kraków
 • Suczka Skała na śniegu
 • policjant z psem Snajperem przed przychodnią weterynaryjną
 • Suczka Skała z policjantem przewodnikiem
Powrót na górę strony