Aktualności

Podejrzany o znęcanie musiał opuścić mieszkanie. Ma zakaz zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzonymi.

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, podczas interwencji domowej zatrzymali 48 – letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie nad byłą konkubiną i jej nastoletnią córką. Agresor otrzymał nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakaz kontaktu i zbliżania się do pokrzywdzonych, a także policyjny dozór.

W piątek (29.12.2023), tuż po godzinie 13 dzielnicowi otrzymali polecenie pilnego udania się do jednego z oświęcimskich mieszkań, gdzie doszło do awantury domowej. Podczas interwencji mundurowi ustalili, że agresor groził domownikom nożem. W związku z powyższym mężczyzna został zatrzymany. Trafił do oświęcimskiej komendy Policji.     Następnie sprawą zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego. W ciągu kilkunastu godzin zebrali dowody, które wskazywały na fakt, że do znęcania psychicznego ze strony mężczyzny dochodziło od około czterech lat. Na tej podstawie podejrzanemu został przedstawiony zarzut znęcania. Następnie akta sprawy wraz z wnioskiem o wydanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.
W sobotę (30.12.ubr.) zatrzymany usłyszał prokuratorski zarzut.  Ponadto prokurator, mając na względzie ochronę pokrzywdzonych, zastosował wobec sprawcy środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi.  Po opuszczeniu Prokuratury mężczyzna został poinformowany przez funkcjonariuszy, że naruszenie prokuratorskich zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym. Za przestępstwo znęcania grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. W pilnych przypadkach należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

 

Powrót na górę strony