Aktualności

Interwencje w ramach akcji „Zima”. Reaguj, gdy zagrożone jest ludzkie życie.

Data publikacji 08.01.2024

Oświęcimscy policjanci codziennie interweniują wobec nietrzeźwych, stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym, bądź śpiących pod gołym niebem. W okresie zimowym dodatkowym zadaniem mundurowych jest kontrola miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne szukające schronienia przed niskimi temperaturami lub opadami atmosferycznymi w piwnicach, na strychach bądź w opuszczonych budynkach. Takim osobom policjanci proponują schronienie w noclegowni, a osobom bezdomnym będącym pod wpływem alkoholu schronienie w ogrzewalni.

Wielu zgłoszeń pod numer alarmowy 112 dokonują również mieszkańcy powiatu oświęcimskiego. Najczęściej są to przypadki, gdy nietrzeźwy znajduje się w miejscu publicznym, na klatce schodowej, strychu czy w piwnicy.
Poniżej opisy interwencji z ostatnich kilku dni.  
W piątek (5.01.2024), tuż po godzinie 18 pan Józef zauważył nietrzeźwą kobietę leżącą na chodniku przy ulicy Sobieskiego w Kętach. W trakcie interwencji policjanci ustalili, że jest to 38-latka bez stałego miejsca zamieszkania. Kobieta została oddana pod opiekę pracowników Izby Wytrzeźwień.   
O godzinie 18.30 z operatorem numeru alarmowego 112 skontaktowała się pani Martyna. Powiadomiła ona, że na parkingu przed jednym z oświęcimskich marketów  zauważyła skulonego, zziębniętego, nietrzeźwego mężczyznę. Z jej relacji wynikało, że mężczyzna czuje się źle i  ma problem z poruszaniem się. Policjanci ustalili, że jest to 37-latek z Oświęcimia. Mężczyzna został przekazany pod opiekę rodziny.
O godzinie 22 pan Mieszko jadąc rowerem zauważył, że na chodniku biegnącym wzdłuż ulicy Kleparz w Kętach, leży nietrzeźwy mężczyzna. Policjanci ustalili, że jest to 45-latek bez stałego miejsca zamieszkania. Mężczyzna został przewieziony do Izby Wytrzeźwień.
7.01.2024 o godzinie 11.50 w rejonie jednego z marketów znajdujących się przy ulicy Legionów w Oświęcimiu pan Szymon zauważył skulonego, zziębniętego mężczyznę. Mężczyznę przejęli oświęcimscy strażnicy miejscy, którzy przewieźli go do miejsca zamieszkania.
Akcja „Zima”. Reaguj gdy zagrożone jest ludzkie życie. Podziękowania za prawidłową reakcję.
Za wszystkie zgłoszenia bardzo dziękujemy osobom, które nie przeszły obojętnie obok osób potrzebujących pomocy. W dalszym ciągu apelujemy o niezwłoczną reakcję na sytuacje, w których widzimy, że życie bądź zdrowie ludzkie może być zagrożone. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112.
Apelujemy także o zwrócenie uwagi na mieszkających w sąsiedztwie samotnych seniorów oraz osoby z niepełnosprawnościami. Być może potrzebują wsparcia i pomocy, zwłaszcza w okresie zimowym.  W takich przypadkach wystarczy powiadomić najbliższy ośrodek pomocy społecznej oraz dzielnicowego. W pilnych przypadkach zgłoszenia należy dokonać, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

 

Powrót na górę strony