Aktualności

„Bezpieczne Ferie 2024” porady małopolskich policjantów ruchu drogowego

Data publikacji 12.01.2024

Policjanci z wydziału ruchu drogowego KWP w Krakowie przygotowali porady dla podróżujących po drogach Małopolski podczas zimowych ferii 2024.

  • Napis: „Bezpieczne ferie 2024 w Małopolsce”, 
„Porady z zakresu ruchu drogowego”.
Na dole logo Wydziału ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Po prawej: Zdjęcie policjantki mierzącej prędkość przejeżdżających pojazdów ręcznym miernikiem prędkości, w warunkach zimowych
  • Planując podróż weź pod uwagę przewidywane natężenie ruchu i możliwość skorzystania z tras alternatywnych.
W przypadku podróży do Zakopanego rozważ skorzystanie z alternatywnej drogi wojewódzkiej nr 958 prowadzącej przez Czarny Dunajec. W przypadku podróży do Zakopanego rozważ skorzystanie z alternatywnej drogi wojewódzkiej nr 958 prowadzącej przez Czarny Dunajec 
Po lewej stronie i na górze ikony drogowskazów. Po prawej stronie zdjęcie fragmentu mapy.
  • Pamiętaj o uzupełnieniu zimowego płynu w spryskiwaczu - zwiększy to widoczność drogi, a tym samym poprawi komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś - zmień opony na zimowe. Przyczepność takich opon na śliskiej nawierzchni jest zdecydowanie lepsza. Okresowo kontroluj także wartość ciśnienia w oponach.
Na górze po lewej i po prawej pod tekstem ikony płatków śniegu
  • Nie bagatelizuj odśnieżania pojazdu. Jazda samochodem 
z zalegającą na nim warstwą śniegu zmniejsza widoczność otoczenia pojazdu i utrudnia widoczność innym kierowcom. Oczyść wszystkie szyby pojazdu. Zadbaj również o czystość ich wewnętrznej strony – czyste szyby mają znacznie mniejszą tendencję do pokrywania się parą
Po prawej zdjęcie samochodu z nieodśnieżonym dachem.
  • Pamiętaj! Zabrania się kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Nie warto narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.
Po prawej stronie ikona kieliszka.
 Nie wyjeżdżaj w drogę będąc zmęczonym lub niewyspanym. Jazda spowoduje jeszcze większą senność.
Po prawej stronie ikona rozładowanej baterii.
  • W trudnych warunkach atmosferycznych pamiętaj o prędkości bezpiecznej, która może być wtedy niższa niż dopuszczalna przepisami. Zachowuj odpowiednio większą odległość od poprzedzającego pojazdu – na śliskiej nawierzchni droga hamowania pojazdu jest znacznie dłuższa. Podczas jazdy zwracaj szczególną uwagę na pieszych, głównie dzieci i osoby starsze poruszające się na drogach.
Na górze, po lewej stronie symbol miernika ze wskazówką. Na dole po prawej – ikony osób pieszych.
  • Pamiętaj o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem 
i przewożeniu dzieci w fotelikach ochronnych lub urządzeniach przytrzymujących. Przewożąc samochodem zimowy sprzęt sportowy – pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu go.
Nad tekstem ikony sprzętu narciarskiego.
Po prawej stronie zdjęcie fotelika samochodowego.
  • Poruszając się pieszo po drodze po zmierzchu - zawsze używaj elementów odblaskowych, niezależnie od tego czy jest to wymagane przepisami czy nie. Dzięki odblaskom kierowca może zobaczyć Cię już z odległości 130 – 150 m, co ma ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo. Idąc jezdnią lub poboczem poruszaj się lewą stroną drogi – będziesz widział zawczasu czy kierowca nadjeżdżającego pojazdu zauważył Cię i dostosował tor jazdy do Twojej obecności na drodze.
Po prawej stronie ikona osoby pieszej.

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony