Aktualności

Tymczasowy areszt dla sprawcy przemocy domowej

Sąd Rejonowy w Nowym Targu zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące wobec 36-letniego mieszkańca Nowego Targu podejrzanego o znęcanie fizyczne i psychiczne nad rodzicami. Z uwagi na recydywę za popełnione przestępstwo, grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy nawet do 12 roku.

Starsze małżeństwo od ponad półtora roku przeżywało gehennę we własnym domu, doświadczając przemocy fizycznej oraz psychicznej. Sprawcą ich dramatu był własny syn. Mężczyzna, będąc pod wpływem alkoholu, wszczynał awantury, wyzywał ich, zakłócał im spoczynek nocny, groził pozbawieniem życia i uszkodzeniem ciała.
Po niedzielnej awanturze w poniedziałek 8 stycznia br. złożyli zawiadomienie o znęcaniu. Tego samego dnia 36-latek został zatrzymany. Okazało się, że działał w recydywie. W przeszłości był już skazany za stosowanie przemocy i odbywał wyrok pozbawienia wolności. Śledczy zebrali szczegółowy materiał dowodowy w sprawie znęcania nad matką oraz schorowanym ojcem. W środę 36-latek został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu, gdzie usłyszał zarzut znęcania z art. 207 § 1 i 1a kodeksu karnego. Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego, jakim jest tymczasowy areszt. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec zatrzymanego tymczasowy areszt na trzy miesiące. Zgodnie z przepisami za popełnione przestępstwa, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy nawet do 8 lat. Z uwagi na to, że nowotarżanin działał w recydywie, grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 12 lat.
Zgodnie z art. 207 k.k., kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Za znęcanie się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeżeli czyn popełniony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jeżeli następstwem jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15 lat.

Przemoc wobec osoby bliskiej bardzo rzadko ma charakter jednorazowy, a z biegiem czasu  staje się coraz gwałtowniejsza i bardziej dotkliwa.  Życie w sytuacji stresu, strachu, braku poczucia bezpieczeństwa, w poniżeniu, czy bezradności pociągają za sobą ogromne konsekwencje. Dlatego w pomocy ofiarom bardzo ważna jest współpraca służb, instytucji i organizacji pozarządowych. Coraz częściej ofiary nie wstydzą się szukać pomocy i chętniej zwracają się do instytucji z prośbą o wsparcie.
 

 

Powrót na górę strony