Aktualności

Pijany i bez uprawnień do kierowania

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zatrzymali 48-letniego mieszkańca gminy Wolbrom, który mając dwa promile alkoholu kierował Oplem. Kierowca nie dość, że jechał po pijaku, to nie miał prawa jazdy.

W poniedziałek (22.01. br.) policjanci ruchu drogowego prowadzili działania  „Trzeźwy poranek”. Celem akcji było zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego poprzez eliminowanie z dróg tych kierowców, którzy siadają za kierownicę po alkoholu. Około godziny 5.30 na terenie gminy Wolbrom policjanci  zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę Opla. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że 48-latek miał 2 promile alkoholu w organizmie.  Mało tego, kierowca nie miał uprawnień do kierowania pojazdem. Policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy  7 listopada ubiegłego roku, po tym jak spowodował wypadek drogowy, w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna będzie musiał liczyć się z poważnym konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania i odpowie przed sądem za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.
Kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do 3 lat i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat za kierowanie pojazdem, w stanie nietrzeźwości. Ponadto niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba  po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, świadczenie pieniężne nie będzie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

 

Powrót na górę strony