Aktualności

Oszustwo „na amerykańskiego żołnierza”. Mieszkanka powiatu oświęcimskiego straciła ponad 200 000 złotych

Policjanci prowadzą czynności w sprawie oszustwa „na amerykańskiego żołnierza”. 63 – latka, która wierzyła, że pomaga wojskowemu, straciła ponad 200 000 złotych.

Pod koniec 2022 roku, z 63 – latką za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych nawiązał kontakt mężczyzna podający się za żołnierza amerykańskiej armii, stacjonującej na misji pokojowej w Bagdadzie. Z przekazywanych relacji wynikało, że mężczyzna jest tam już od trzech lat. Przez kilkanaście miesięcy regularnie korespondował z kobietą zdobywając jej zaufanie. Następnie zasugerował, że potrzebuje pożyczki na leczenie oraz na załatwienie formalności związanych z wyjazdem. Oszust zapewniał kobietę, że gdy tylko uda się mu wyjechać z Bagdadu, zwróci jej wszystkie pożyczone pieniądze. Pokrzywdzona uwierzyła w jego historię w efekcie czego dokonała kilku przelewów na ponad 200 000 złotych. Kiedy kobieta zorientowała się, że została oszukana powiadomiła Policję.
Nie ufaj osobom poznanym przez Internet
Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi za pośrednictwem portali społecznościowych. Sprawcy najczęściej podają się między innymi za amerykańskich żołnierzy, pracowników platformy wiertniczej itp. Tworzą od podstaw swoją internetową tożsamość. Opisując swoje życie próbują wzbudzić litość zwłaszcza u osób samotnych. Po zdobyciu zaufania potencjalnych ofiar, bezwzględnie wyłudzają od nich pieniądze.
Pamiętajmy, aby podczas korzystania z portali społecznościowych zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania. Jeśli osobę poznaliśmy przez Internet, nigdy nie możemy być pewni z kim tak na prawdę korespondujemy. Jednakże w chwili, gdy otrzymamy prośbę o pożyczkę pieniędzy,  możemy mieć pewność, że korespondujemy z oszustem.
 

 

Powrót na górę strony