Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej Numer 2 w Osieku

Policjanci powiatu oświęcimskiego regularnie prowadzą działania profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych na terenie powiatu oświęcimskiego. Pod koniec stycznia oraz w lutym br. główną tematyką zajęć są zagrożenia internetowe, przemoc rówieśnicza oraz zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.

W piątek (2.02.2024) policjantki z oświęcimskiej komendy Policji spotkały się z uczniami Szkoły Podstawowej numer 2 w Osieku. Motywem przewodnim spotkania było przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej, której przejawem jest hejt internetowy oraz różnego rodzaju cyberzagrożenia.
Zajęcia rozpoczęły się od filmu profilaktycznego oraz prezentacji multimedialnej, przygotowanych przez nauczycieli SP Nr 2. Materiał szeroko poruszał problematykę hejtu internetowego i jego wpływu na psychikę młodego człowieka.

Następnie policjantki przypomniały, że Internet jest narzędziem pracy, nauki czy komunikowania się. Jednakże tak jak w świecie realnym, tak i w świecie wirtualnym można stać się ofiarą, sprawcą bądź świadkiem przemocy i różnego rodzaju przestępstw. Wyjaśniły jak bezpiecznie i racjonalnie korzystać z portali społecznościowych, co można w nich zamieszczać, a czego dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie robić. Podały przykłady zdarzeń, w których w informacje zamieszczane w sieci były wykorzystane w złych celach. Podkreśliły jak ważna w codziennym życiu jest przezorność i ograniczone zaufanie, zwłaszcza do osób obcych poznanych w Internecie, których wiarygodności nie da się sprawdzić.

Przedstawiły również konsekwencje karne grożące nieletnim sprawcom czynów karalnych. Poruszyły tematykę bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Poprosiły również, aby uczniowie wiedzą zdobytą podczas zajęć, podzielili się ze swoją rodziną oraz znajomymi, ponieważ jak największa liczba osób powinna być świadoma zagrożeń, a także wiedzieć jak zareagować i gdzie szukać pomocy.

Na zakończenie policjantki złożyły uczniom i nauczycielom udanych i bezpiecznych ferii zimowych, a z ich rąk otrzymały dyplomy z podziękowaniami za prelekcję.  

 

Powrót na górę strony