Aktualności

Podsumowanie akcji „Stop agresji drogowej” na małopolskich drogach w 2023 r.

Data publikacji 20.02.2024

Akcja ,,Stop agresji drogowej” działa coraz efektywniej, bo coraz więcej kierowców posiada rejestratory wideo w swoich pojazdach i nie waha się ich użyć. Widząc brawurową jazdę na granicy życia i śmierci, bądź zwykłe cwaniactwo, kierowcy coraz częściej reagują i wysyłają dowody takich zachowań do jednostek Policji. W ubiegłym roku mieliśmy 2243 takich zgłoszeń.

Bezpieczeństwo na drogach jest jednym z głównych priorytetów Policji na całym świecie, a wykładniczy wzrost ruchu na drogach nie ułatwia tego zadania.  W Polsce pewnego rodzaju wstrząs komunikacyjny przeżyliśmy w latach 90-tych, gdzie samochód po latach motoryzacyjnej posuchy, stał się dobrem bardziej powszechnym. Lawina nie najmłodszych aut zza zachodniej granicy zalała nasze postkomunistyczne drogi (wówczas tzw. ekspresówki i autostrady można było policzyć na palcach jednej ręki).

Wiele lat później mimo regularnej poprawy infrastruktury drogowej, w tym imponującej w ostatniej dekadzie budowy tysięcy kilometrów autostrad i dróg ekspresowych, borykamy się z coraz większym natężeniem ruchu. Dlatego w każdej jednostce Policji znajdują się komórki organizacyjne zajmujące się stricte tylko ruchem drogowym. Komórki te dzielą się obszarem i kompetencjami tak, by jak najsprawniej wypełniać obowiązki służbowe z zakresu  porządku i bezpieczeństwa na drogach lokalnych i krajowych. A tych nie brakuje. Według Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) w Polsce mamy zarejestrowanych ponad 22 mln kierowców z kategorią B, a dodajmy do tego jeszcze kierowców jednośladów i pieszych.  Dlatego tutaj z pomocą przychodzi nam postęp technologiczny, a mianowicie rejestratory obrazu umieszczone na szybach pojazdów.

Elektroniczna skrzynka ,,Stop agresji drogowej” pozwala każdemu, kto zarejestrował rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poinformować o tym policjantów. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom społecznym, narzędzie pozwalające eliminować z dróg piratów drogowych zagrażających własnemu zdrowiu i życiu  jak również  innych użytkowników dróg. Skrzynka funkcjonuje już kilka lat i cieszy się niesłabnącym, a wręcz coraz większym zainteresowaniem: stopagresjidrogowej@malopolska.policja.gov.pl

Przypominamy, by policjanci mogli wyciągnąć konsekwencje wobec nieodpowiedzialnych kierowców, z materiałem filmowym niezbędne jest podanie daty, godziny, miejsca zdarzenia, danych dotyczących pojazdu łącznie z numerem rejestracyjnym, a także danych osoby zgłaszającej naruszenie przepisów. Istotne z naszego punku widzenia jest, aby zgłaszający stawił się na przesłuchanie. Co zrobić jeżeli nagranie zarejestrowano na drugim końcu Polski, na przykład kiedy świadek wracał z ferii? To nie problem. Policjant przesłucha taką osobę w dogodnym dla niego miejscu i czasie, czyli na przykład w komisariacie, blisko jego miejsca zamieszkania.

Każda prawidłowo zgłoszona na skrzynkę sytuacja jest skrupulatnie sprawdzana i analizowana przez policjantów, co finalnie pozwala pociągnąć do odpowiedzialności piratów drogowych.

A co jeżeli pirat drogowy nie przyznaje się do jazdy pojazdem w zarejestrowanym miejscu i czasie? Mamy na to sposób -  niewskazanie kierowcy przez właściciela pojazdu jest wykroczeniem zgodnie z art. 96 § 3KW. Grozi za nie do 8 tys. zł.

 

 

 

 

 

 

 

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony