Aktualności

Płacili za fałszywe zaświadczenia o szczepieniu

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie prowadzący śledztwo pod nadzorem Prokuratury Krajowej zatrzymali trzy osoby związane z procederem fałszowania dokumentacji medycznej na masową skalę w celu uzyskania certyfikatów szczepienia przeciwko covid-19.

Pod koniec listopada 2021 r. w trakcie pandemii  koronawirusa, w jednej ze stacji telewizyjnej ukazał się reportaż dotyczący z wydawania certyfikatów szczepienia przeciwko covid-19 pomimo faktycznego niezaszczepienia pacjentów. Do procederu miało dochodzić w prywatnej placówce medycznej znajdującej się w jednej z miejscowości powiatu krakowskiego, w której funkcjonowała tzw. Mobilna Jednostka Szczepień (MJS), tj. podmiot wykonujący szczepienia poza punktami szczepień działającymi w ramach Narodowego Programu Szczepień.
Sprawą zajęli się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Następnego dnia po publikacji materiału tj. 25 listopada 2021 roku funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Wydziału Dochodzeniowo Śledczego wymienionej komórki wraz z policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i policjantami Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeszukali dwie placówki medyczne – na terenie Krakowa oraz na terenie jednej z miejscowości powiatu. Przeszukano także miejsca zamieszkania osób, które mogły mieć związek z procederem. W toku czynności policjanci zabezpieczyli sprzęt elektroniczny oraz związaną ze szczepieniami dokumentację księgową i medyczną, w tym kwestionariusze wypełniane przez pacjentów przed szczepieniami. Przeszukań dokonano w Krakowie, na terenie powiatu krakowskiego oraz w Rzeszowie i na terenie powiatu leżajskiego w województwie podkarpackim. W tym ostatnim uczestniczyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku.

Rozpoczęło się żmudne zbieranie i analiza materiału dowodowego, przesłuchania świadków, pod nadzorem Prokuratury Krajowej. W toku prowadzonego przez Wydział Dochodzeniowo Śledczy KWP w Krakowie śledztwa ustalono, że osoby zamieszane w proceder fałszowały kwestionariusze wypełniane przez pacjentów przed szczepieniami, w celu późniejszego wpisania tych osób w system informatyczny, jako osoby zaszczepione. W ten sposób „klienci” z całej Polski dostawali niebudzące podejrzeń certyfikaty. Kwota za wystawienie certyfikatu wahała się od 300 zł do 1500 zł, w zależności przez ilu pośredników przechodziły pieniądze  i czy „klient” mógł stawić się osobiście. Proceder nie miał charakteru regionalnego, bardzo często po certyfikat szczepienia zgłaszały się osoby mieszkające w innej części kraju, a nawet za granicą, na przykład w Anglii.

Na początku lutego br. realizując postanowienia o zatrzymaniu wydane przez Prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie policjanci z Wydziału Dochodzeniowo Śledczego oraz Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali 53-letniego mieszkańca Krakowa, który usłyszał m.in. zarzut kierowania  zorganizowaną  grupą przestępczą, 43-letnią mieszkankę powiatu krakowskiego, która usłyszała zarzut brania udziału w grupie przestępczej oraz  66-latkę z powiatu leżajskiego, która także usłyszała zarzut kierowania grupą przestępczą.
Prokurator wobec wymienionych osób zastosował środki zapobiegawcze w postaci: dozoru policji, poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju. Dodatkowo w stosunku do 53-latka i 66-latki nakazał zaprzestania wykonywania działalności medycznej. Postępowanie jest w toku i nie wykluczamy kolejnych zatrzymań.  

 

Powrót na górę strony