Aktualności

Krakowska drogówka zwalcza nielegalne wyścigi

W miniony weekend, policjanci z krakowskiej drogówki po raz kolejny przeprowadzili działania mające na celu przeciwdziałanie nielegalnym wyścigom w mieście. Z uwagi na rozpoczęcie sezonu motocyklowego policjanci przeprowadzili kontrolę kierujących jednośladami.

W dniach 1-2 marca br. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadzili działania, ukierunkowane na eliminowanie zjawiska nielegalnych wyścigów na obszarze Krakowa i jego okolic. Zmotoryzowane patrole funkcjonariuszy pojawiły się w miejscach, w których według pozyskanych informacji dochodziło wcześniej do organizowania tego typu wydarzeń. Kierowcy biorący udział w takich wyścigach niejednokrotnie po zmroku zakłócali spokój mieszkańców, a ich niebezpieczne zachowanie powodowało zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas trwania akcji krakowscy policjanci przeprowadzili 122 kontrole pojazdów, w trakcie których nałożyli na kierujących pojazdami 97 mandatów karnych, 1 kierującego pouczono, natomiast w 2 przypadkach interwencje zakończyły się sporządzeniem wniosków o ukaranie do sądu. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali 33 dowody rejestracyjne w związku z niewłaściwym stanem technicznym pojazdów.

Pamiętajmy, że wyścigi w miejscach do tego nieprzystosowanych niosą ze sobą poważne ryzyko tragicznych zdarzeń i śmiertelne niebezpieczeństwo.

Natomiast w ramach akcji „Bezpieczny Motocyklista”, w niedzielę 3 marca br. policjanci kontrolowali kierujących jednośladami, sprawdzali stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierujących oraz prędkość z jaką się poruszają. W tym dniu policjanci skontrolowali łącznie 112 motocyklistów. Wobec 2 kierujących zastosowano postępowania mandatowe, natomiast 8 motocyklistów otrzymało pouczenia. Jeden z zatrzymanych do kontroli drogowej  kierujących, poruszał się pojazdem nie mając do tego uprawnień, wobec czego policjanci sporządzili wniosek o ukaranie za kierowanie motocyklem bez uprawnień.     

Apelujemy do wszystkich kierujących o bezpieczną i rozważną jazdę, zgodną z przepisami i umiejętnościami, jak również o wzajemny szacunek i respektowanie praw innych uczestników ruchu.

Powrót na górę strony