Aktualności

Oszustwo na „wizytówkę Google”

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze, w powiecie oświęcimskim prowadzą czynności w sprawie usiłowania oszustwa na „wizytówkę Google”. Przedsiębiorca, do którego zadzwoniła oszustka, szybko zorientował się, że to przestępstwo, więc nie stracił kilkuset złotych.

Do zdarzenia doszło we wtorek (5.03.br.). Na firmowy telefon komórkowy 33- letniego przedsiębiorcy z gminy Zator, zadzwoniła  kobieta podająca się za przedstawicielkę firmy Google. Kobieta oświadczyła, że mężczyzna musi odnowić firmową wizytówkę w Internecie. Koszt operacji ma wynosić 512 zł, które trzeba wpłacić przelewem, na podane przez nią  konto. Mężczyzna zorientował się, że tego rodzaju usługa w Google nie wymaga opłaty, wiec zgłosił oszustwo na Policję.

Popularne wizytówki Google, to dodatkowy panel boczny, pokazujący się w wyszukiwarce podczas wyszukiwania informacji o firmach bądź instytucjach. Znajdują się na nim dane dotyczące godzin otwarcia oraz dane teleadresowe. Z narzędzia, jakim jest wizytówka Google, mogą bezpłatnie skorzystać właściciele firm.  W przypadku otrzymania telefonu lub maila od oszustów próbujących wyłudzić opłatę za wizytówkę Google, należy się niezwłocznie rozłączyć, a fakt ten zgłosić w formularzu naruszenia zasad Google lub o próbie oszustwa poinformować funkcjonariuszy Policji.

Pamiętajmy, aby nie stać się ofiarą przestępstwa internetowego należy być czujnym, kierować się rozsądkiem oraz zasadą ograniczonego zaufania. Wiedza o sposobach, którymi posługują się oszuści, pomoże uniknąć straty pieniędzy.

Powrót na górę strony