Aktualności

O Kobietach, dla Kobiet, przez Kobiety. Świadoma kobieta powstrzyma przemoc!

Data publikacji 08.03.2024

Międzynarodowy Dzień Kobiet - wszyscy wiemy jak ważny jest ten dzień zwłaszcza jeśli jesteś kobietą. W tym roku wyjątkowo w przeddzień tego święta kobiety różnych zawodów o różnym doświadczeniu, specjalistycznej wiedzy i przede wszystkim nie pozostające obojętne na krzywdę innych opowiedziało o ważnych kwestiach dotyczących przemocy podczas konferencji pod nazwą "O Kobietach, dla Kobiet, przez Kobiety. Świadoma kobieta powstrzyma przemoc!". Wydarzenie objęła Patronatem Honorowym Marta Malec-Lech – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Do udziału w przedsięwzięciu włączyło się również Kuratorium Oświaty w Krakowie, a także TVP 3 i Dziennik Polski obejmując Patronatem Medialnym.

Konferencja poświęcona problematyce przemocy domowej widzianej i opowiedzianej przez kobiety jest próbą zwrócenia uwagi na to, że przemoc ma wiele twarzy zarówno z punktu widzenia prawnego, jak i psychologicznego. Wiele osób nie jest świadoma czym tak naprawdę jest przemoc domowa, jakie są jej formy, co zmienia się w zakresie prawnym i jakie mamy możliwości, aby ją powstrzymać oraz gdzie szukać pomocy.

Organizatorami konferencji są: Małopolska Policja, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Politechnika Krakowska oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. To wydarzenie zostało zadedykowane krakowskiemu środowisku kobiecemu, dlatego dzień konferencji jest wybrany nie bez powodu. To właśnie kobiety statystycznie najczęściej są narażone na przemoc domową. Należy uświadomić kobietom ten ważny społecznie problem. Ważne jest również to, aby o tym mówić, ponieważ czasami ktoś może tkwić w sytuacji trudnej latami i nie widzi lub nie wie, jak wyjść z tej sytuacji.

Należy w tym miejscu przytoczyć dane  z 2023 roku, gdzie w całej Polsce funkcjonariusze Policji wypełnili 62 170 formularzy „Niebieska Karta – A”, a w samym województwie małopolskim było ich 3 618. Dane za 2023 rok mówią również o tym, że największą grupę osób doznających przemocy domowej stanowią kobiety – 51 631, tj. 66,43% ogółu osób doznających przemocy. W dalszej kolejności pozostają osoby małoletnie – 17 039 osób tj. 21,89% ogółu oraz mężczyźni – 9 162 osoby – tj. 11,77% ogółu.

Ponadto 15 lutego 2024 roku weszła w życie tzw. ustawa Kamilka, czyli nowelizacja szeregu ustaw dotyczących ochrony małoletnich, którzy stali się ofiarami przemocy. Nakłada ona m.in. na szkoły i przedszkola obowiązek wprowadzenia jednolitych standardów ochrony małoletnich. Nowelizacja swoją potoczną nazwę wzięła od ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, który został zakatowany przez ojczyma. Od 15 lutego wymienione w ustawie podmioty mają sześć miesięcy czasu (do 15 sierpnia 2024 r.) na dostosowanie działalności do zgodności z nowymi przepisami.

Od 30 listopada 2020 roku, Policja ma możliwość wydania wobec sprawcy przemocy domowej nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania zajmowanego wspólnie z krzywdzoną osobą lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Natomiast dzięki nowelizacji ustawy o Policji z 15 sierpnia 2023 roku, Policja może wydać wobec  sprawcy przemocy również zakaz zbliżania się do osoby dotkniętej przemocą  na odległość ustaloną w metrach, zakaz kontaktowania się z nią za pomocą środków komunikowania się czy zakaz wstępu i przebywania w określonych miejscach, takich jak np. zakład pracy, szkoła czy obiekty sportowe, gdzie uczęszcza osoba dotknięta przemocą.

Prelegenci konferencji zaprezentowali:
dr hab. Izabela Lewandowska–Malec – prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Zakładu Historii Prawa Polskiego, adwokat w temacie wystąpienia: Przemoc w rodzinie - aspekty prawne i psychologiczne, przedstawia problematykę o przemocy widzianej od strony pomocy prawnej pomocy osobom doznającym przemocy.

Komisarz Beata Wcisło – koordynator do spraw przemocy oraz procedury „Niebieskie Karty” z ramienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowi w temacie wystąpienia:  Zmiany  przepisów dot. przemocy domowej opowiedziała o najważniejszych zmianach w związku z
tym, że z dniem 22 czerwca 2023 r. weszła w życie nowa ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej zastępująca dotychczas obowiązującą ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Pani Agnieszka Matysek – Sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach. Temat wystąpienia: Zmiany legislacyjne i pozalegislacyjne mające na celu wzmocnienie ochrony małoletnich” (współautorka tzw. ustawy Kamilka) zaprezentowała temat Ustawy o ochronie małoletnich, która wprowadza nowe wymagania dot. ochrony praw dzieci, m.in. nakłada na wszystkie podmioty pracujące z dziećmi, obowiązek stworzenia standardów ochrony małoletnich.

Młodszy aspirant Małgorzata Malec specjalista Sekcji Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w temacie wystąpienia Wybrane aspekty bullyingu  -  omówiła rodzaje, skutki, jak również przeciwdziałanie bullyingowi w oparciu o wyniki badań własnych przeprowadzonych wśród dzieci i młodzieży województwa małopolskiego. Na co dzień w służbie zajmuje się pomocą funkcjonariuszom oraz pracownikom cywilnym Policji. Psycholog, psychoterapeuta w trakcie studiów podyplomowych Uniwersytetu Jagiellońskiego CM w Krakowie, członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, ponadto prowadzi praktykę psychologiczną dla osób dorosłych.

Natomiast dr inż. Elżbieta Jarosińska – dyrektor Centrum Wsparcia Społeczności Akademickiej Politechniki Krakowskiej oraz Agnieszka Szewczyk-Zakrzewska – psycholog, Akademicki Punkt Konsultacji Pedagogiczno-Psychologicznych CPiP Politechniki Krakowskiej zaprezentowały temat  Kryzys - szansa na rozwój czy zagrożenie? Opowiedziały o przemocy widzianej od strony psychologicznej.

Prelegentki zwróciły uwagę słuchaczy na relacje już od najmłodszych lat, wyznaczanie granic i wynikające z tego konsekwencje na przyszłe życie. Chodzi o sytuacje z którymi możemy się spotkać na co dzień. Mogą one być w sytuacji rodzinnej, sąsiedzkiej, czy oglądanej w telewizji. Edukacja w wyżej wymienionym zakresie jest najważniejsza, ponieważ czasami ktoś może tkwić w sytuacji trudnej latami i nie widzi rozwiązania, które pozwoliłoby zapobiec przemocy.

 

Foto: Monika Krzysztofik-Hanarz

  • Ekran z tytułem prezentacji konferencji.
  • Prelegent z mikrofonem w ręce zwrócony do zgromadzonych na sali kobiet.
  • Kobieta, prelegentka z mikrofonem w rękach stojąca przodem do zebranych.
  • Uczestnicy konferencji siedzący na krzesłach
  • Kobieta, prelegentka z mikrofonem w rękach siedząca na krześle przodem do zebranych.
  • Kobieta, policjantka, prelegentka z mikrofonem w rękach stojąca przodem do zebranych.
  • Uczestnicy konferencji siedzący na krzesłach w pierwszym rzędzie
  • Uczestnicy konferencji zwróceni w stronę prelegentki i ekranu z treściami konferencji.
  • Prelegentka w ubraniu cywilnym zwrócona do uczestników konferencji.
  • Prelegentka w ubraniu cywilnym z mikrofonem w jednej ręce na tle loga komendy wojewózkiej policji w krakowie, małopolski i politechniki krakowskiej
  • Uczestnicy konferencji siedzący na krzesłach widziani z tyłu sali konferencyjnej
  • Ekran z współczesną definicją bullyingu, pod nim prelegentka za pulpitem, przed nią siedzący zwróceni w jej stronę uczestnicy konferencji
  • Prelegentka z mikrofonem w ręce zwrócona w stronę sali, przed nią dwa rzędy siedzących uczestniczek konferencji
  • Stojące obok siebie sześć osób, od lewej: kobieta w cywilnym ubraniu, umundurowana policjantka, mężczyzna w garniturze, trzy kobiety w cywilnych ubraniach.
  • Kobiety siedzące w rzędzie, trzecia od lewej ze wzrokiem skierowanym w stronę obiektywu
Powrót na górę strony