Aktualności

Pierwszy nietrzeźwy kierowca na terenie powiatu nowotarskiego stracił swój samochód

62-latek wsiadł za kierownicę opla pomimo braku uprawnień i stanu nietrzeźwości. Został zatrzymany przez policjantów nowotarskiej drogówki. Badanie stanu trzeźwości wykazało 1,6 promila. Zgodnie z nowymi przepisami oprócz surowych konsekwencji za popełnione przestępstwo i wykroczenie mężczyzna stracił swój samochód.

W poniedziałkowe południe policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu na terenie jednej z miejscowości gminy Nowy Targ zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Opel. Za kierownicą auta siedział 62-letni mężczyzna. Podczas kontroli i po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazało się, że mężczyzna w ogóle nie powinien był kierować pojazdem z powodu braku uprawnień. Za to wykroczenie grożą już bardzo surowe konsekwencje. Jednak to był dopiero początek problemów 62-latka.  Badanie stanu trzeźwości wykazało 1,6 promila alkoholu w organizmie. W tej sytuacji i zgodnie z nowymi przepisami prawa stracił on swojego opla. Policjanci odholowali pojazd na parking strzeżony.   
Mężczyzna za popełnione przestępstwo i wykroczenie będzie odpowiadał teraz przed sądem. Za kierowanie pojazdem bez uprawnień, grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna od 1 500 nawet do 30 tysięcy złotych. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości, grozi grzywna i kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. W obu przypadkach orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Przypominamy, że nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów weszły w życie w dniu 14 marca. Pojazd można stracić w przypadku:

    * Prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości  co najmniej 1,5 promila lub pod wpływem środka odurzającego
    * Sprowadzenia katastrofy lub wypadku komunikacyjnego
      - znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
      - w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia, nawet w przypadku gdy kierujący jest trzeźwy
      - w przypadku gdy kierujący spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu wyżej opisanych przestępstw natomiast przed poddaniem go badaniu przez uprawniony organ na zawartość alkoholu lub obecność środka odurzającego.
    * W przypadku popełnienia tzw. recydywy drogowej polegającej na ponownym popełnieniu przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego oraz pozostałych wyżej wymienionych przestępstw, bez względu na ilość posiadanego alkoholu we krwi.

Jeżeli sprawca kieruje pojazdem, którego nie jest jedynym właścicielem, sąd będzie orzekał przepadek równowartości pojazdu, którym kierował w chwili popełnienia przestępstwa. Taka sama sytuacja będzie w przypadku gdy po popełnieniu przestępstwa, sprawca sprzeda lub daruje komukolwiek swój pojazd albo go ukryje.
W sytuacji, kiedy sprawca nie będzie pozbawiony samochodu zapłaci tzw. nawiązki w wysokości równowartości pojazdu.

 

Powrót na górę strony