Aktualności

Inspektor Piotr Morajko Komendantem Wojewódzkim Policji w Krakowie

Data publikacji 22.03.2024

22 marca br., w siedzibie KWP w Krakowie nadinspektor dr Rafał Kochańczyk – Zastępca Komendanta Głównego Policji wprowadził na stanowisko szefa małopolskich policjantów, inspektora Piotra Morajkę, dotychczas pełniącego obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie.

W uroczystości udział wzięli m.in. Wojewoda Małopolski dr Krzysztof Jan Klęczar, Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, oraz przedstawiciele służb zespolonych Małopolski – Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej, oraz instytucji współpracujących z małopolską Policją. Wśród obecnych byli także komendanci miejscy i powiatowi garnizonu, kadra kierownicza Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, a także przedstawiciele związków zawodowych policjantów i pracowników Policji.

Na początku uroczystości zgromadzeni zostali zapoznani z  przebiegiem dotychczasowej służby  insp. Piotra Morajki, a Naczelnik Wydziału Kadr KWP w Krakowie mł. insp. Monika Znamirowska odczytała decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o powołaniu go na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie.
W dalszej kolejności inspektor Piotr Morajko przywitał się ze sztandarem Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i złożył meldunek o objęciu obowiązków służbowych na stanowisku Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie.

Następnie głos zabrał nadinsp. dr Rafał Kochańczyk Zastępca Komendanta Głównego Policji, który powiedział:
Panie Komendancie, kiedy obejmował Pan stanowisko pełniącego obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie życzyłem Panu, że przyjdzie taki moment, że to p.o. zostanie zniesione – Panie Komendancie wielkie gratulacje, że ten czas wykorzystał Pan w stu procentach, że pokazał Pan, że zasługuje na awans na Komendanta Wojewódzkiego Policji w  Krakowie. Od dziś staje się Pan nie tylko Komendantem, ale również liderem, powiernikiem, sędzią, i tym wszystkim - kim musi być przełożony na takim wysokim szczeblu.
Swoje przemówienie zakończył życzeniami wszelkiej pomyślności na nowym stanowisku.

Później przemówił Wojewoda Małopolski, witając zgromadzonych uczestników. Na wstępie podkreślił, że dzięki małopolskiej Policji zarówno mieszkańcy jak i odwiedzający nasz region turyści mogą czuć się bezpiecznie. Wyraził przekonanie, że dotychczasowe doświadczenie, wzorowy przebieg służby oraz  niezłomny charakter i osobowość inspektora Piotra Morajki sprawią, że najbliższy czas dla małopolskiej Policji będzie czasem dobrym i spokojnym.

Ceremonię zakończyło przemówienie obejmującego stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, który w następujących słowach zwrócił się do nadinsp. dr. Rafała Kochańczyka: Dołożę wszelkich starań aby jak najlepiej wykonywać  swoje obowiązki. Kierowanie garnizonem małopolskim to wielka odpowiedzialność.
Natomiast zgormadzonym komendantom miejskim i powiatowym podziękował za dotychczasowe wsparcie, podkreślając że nadal będą wspólnie dbać  o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów Małopolski. Słowa podziękowania skierował również do swoich najbliższych tj. żony i synów, wyrażając wdzięczność za ich wsparcie w codziennym pełnieniu służby, a wszystkim przybyłym gościom podziękował za uczestnictwo w tym ważnym dla niego momencie kariery zawodowej.

Dzisiejsza uroczystość została uświetniona przez policjantów Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.  

Inspektor Piotr Morajko - absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach i Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Służbę w Policji rozpoczął w 1992 roku. Związany od początku służby z krakowską jednostką. Był m.in. Naczelnikiem Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komisariatu Policji Kraków Wola Duchacka - Swoszowice, Zastępcą Komendanta Komisariatu Policji VI w Krakowie oraz Zastępcą Komendanta Komisariatu Policji I w Krakowie. Od listopada 2011 roku pełnił służbę jako Komendant Komisariatu Policji IV w Krakowie. Od 2016 roku I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie. Od dnia 17 września 2018 roku pełnił obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Olkuszu. Od 1 lutego 2019 roku pełnił obowiązki Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie. Z dniem 1 kwietnia 2019 roku powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie. Z dniem 20 marca 2023 roku został powołany na stanowisko I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie.
Z dniem 19 marca 2024 roku został powołany na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie.   

 

 

FOTO: Bogusław Świerzowski - Urząd Miasta Krakowa; Zespół Prasowy KWP w Krakowie 

 • Dwóch umundurowanych policjantów po lewej. Poczet sztandarowy po prawej.
 • Kadra kierownicza Policji, za nim przedstawiciele wojska.
 • Od lewej dwóch umundurowanych policjantów, obok nich wojewoda małopolski, prezydent miasta Krakowa.
 • Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie przed pocztem sztandarowym.
 • Komendant Główny Policji z Komendantem Wojewódzkim Policji w Krakowie, uścisk dłoni.
 • Przemawiający Komendant Główny Policji.
 • Przemawiający Komendant Główny Policji.
 • Od lewej umundurowani policjanci i przedstawiciele innych służb mundurowych. przemawiający Komendant Główny Policji. Po prawej poczet sztandarowy.
 • Umundurowani funkcjonariusze Policji w pierwszym rzędzie. W drugim przedstawiciele innych służb mundurowych.
 • Przemawiający Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie.
 • Umundurowani funkcjonariusze Policji, obok Wojewoda małopolski i prezydent Krakowa w pierwszym rzędzie. W drugim przedstawiciele innych służb mundurowych.
 • Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, uścisk dłoni z Prezydentem Miasta Krakowa.
 • Dowódca uroczystości.
 • Umundurowani policjanci, komendanci wojewódzcy, Komendant Główny Policji.
 • Pierwszy szereg umundurowanych policjantów, obok wojewoda małopolski, prezydent miasta Krakowa, drugi szereg umundurowani przedstawiciele innych służb mundurowych.
 • Poczet sztandarowy, po jego prawej trzech policjantów w mundurach.
 • Umundurowani policjanci, Wojewoda Małopolski. W tle flaga Polski oraz Unii Europejskiej.
 • Komendant wojewódzki Policji w Krakowie, Komendant Główny Policji, prezydent Miasta Krakowa, w drugim rzędzie przedstawiciele innych służb mundurowych.
 • Przemawiający Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie
 • Komendanci Wojewódzcy Policji w Krakowie, Komendant Główny Policji, wojewoda Małopolski, Prezydent Miasta Krakowa. W drugim rzędzie przedstawiciele innych służb mundurowych.
 • Zwróceni do siebie Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie oraz Wojewoda Małopolski. Za nimi przedstawiciele innych służb mundurowych.

Film kwp.mp4

Pobierz plik kwp.mp4 (format mp4 - rozmiar 39.78 MB)

Powrót na górę strony