Aktualności

Wzmożone działania sądeckiej Policji. Mundurowi radzą, jak bezpiecznie spędzić Święta Wielkanocne

Wielkanoc to czas, kiedy wielu z nas opuszcza swoje domy czy mieszkania i wyjeżdża w długą trasę, by spędzić święta razem z bliskimi. Z kolei dla policjantów to czas wzmożonej służby. W tym okresie, na ulicach Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego pojawi się więcej policyjnych patroli, a wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Sądecczyzny i osobom goszczącym w naszym regionie.

Oprócz umundurowanych policjantów drogówki czy prewencji, nad naszym bezpieczeństwem będą czuwać także nieumundurowani kryminalni. Ich głównym celem są kieszonkowcy i złodzieje, którzy podczas świąt działają szczególnie intensywnie. Mimo wzmożonych działań policjantów należy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych. W tym świątecznym okresie nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie stwarzajmy mu jej. Zróbmy wszystko, aby te dni upłynęły nam w miłej i spokojnej atmosferze.

Jeśli wyjeżdżamy na święta, pamiętajmy o kilku zasadach. 

Zabezpieczenie domu/mieszkania

•    Wychodząc z domu upewnijmy się czy wszystkie okna i drzwi zostały dobrze zamknięte (w tym okna w piwnicy i w innych pomieszczeniach gospodarczych).
•    Nie zostawiajmy kluczy w tzw. „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na parapecie czy za framugą drzwi) – złodziej przeszukuje najpierw te miejsca zanim włamie się do domu.
•    Wychodząc wieczorem zasuńmy zasłony oraz pozostawmy w pokoju włączone światło, dzięki czemu stworzymy pozory obecności domowników.
•    Nie warto ryzykować, dlatego unikajmy przechowywania w domu znacznych ilości gotówki, a wyjeżdżając przekażmy cenne przedmioty na przechowanie osobom godnym zaufania lub zdeponujmy je w banku.
•    Pamiętajmy o dyskrecji – portale społecznościowe to dla złodziei prawdziwa baza wiedzy, dlatego nie chwalmy się celem podróży, a zdjęcia opublikujmy już po powrocie do domu. 
•    W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą złodzieja, należy niezwłocznie poinformować Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy niczego nie dotykajmy i nie starajmy się przeglądać rzeczy, by ustalić, co zginęło, ponieważ w ten sposób ślady zostaną zatarte i utrudni to pracę Policji.

Bezpieczeństwo w podróży

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi pokona dziesiątki, a nawet setki kilometrów, dlatego pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują bezpieczną podróż:
•    Każdy kierowca powinien stosować zasadę „wolniej oznacza bezpieczniej”. Powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak pasażerowie, natomiast dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę, dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, dojechać do celu podróży chwilę później, ale bezpiecznie.
•    Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w organizmie wpływa na pogorszenie koncentracji i refleksu, mogąc skutkować tragicznym wypadkiem.
•    Gdy dotrzemy do celu pamiętajmy, by parkować samochód w wyznaczonych do tego miejscach, a opuszczając pojazd nie zostawiać w nim w miejscach widocznych żadnych wartościowych przedmiotów tj. telefon komórkowy, torebka, laptop, itp.
•    Także jako piesi, pamiętajmy o prawidłowym poruszaniu się po drodze. Zwracajmy uwagę, aby przekraczać jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a wieczorem i w nocy używajmy odblasków.
W dniach 29 marca do 1 kwietnia br. wzmożone działania drogówki

W związku ze Świętami Wielkanocnymi i zwiększonym natężeniem ruchu na drogach, sądeccy policjanci będą prowadzić wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym oraz ograniczenie zdarzeń drogowych.
•    W dniach od 29 marca do 1 kwietnia br. na drogach należy się spodziewać większej ilości patroli ruchu drogowego.
•    W ramach prowadzonych działań funkcjonariusze będą ułatwiać ruch pojazdów, szczególnie na głównych trasach oraz drogach wylotowych z Nowego Sącza i sądeckich miejscowości. W przypadku poważnych utrudnień w ruchu policjanci w miarę możliwości będą kierować pojazdy na drogi objazdowe oraz nadzorować poszczególne skrzyżowania, by nie dopuścić do ich blokowania.
•    Policjanci będą podejmować stanowcze interwencje wobec kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz uczestników ruchu popełniających wykroczenia, które stanowią główne przyczyny wypadków, czyli przede wszystkim wobec kierowców, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość, wymuszają pierwszeństwo przejazdu, nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych czy nieprawidłowo wyprzedzają.
•    Funkcjonariusze będą również kontrolować ruch pojazdów i zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Informujemy, że w dniu 30 marca br. obowiązują ograniczenia ruchu tych pojazdów (z wyjątkiem autobusów oraz niektórych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu) w godzinach od 18:00 do 22:00, natomiast w dniach 31 marca i 1 kwietnia br. w godzinach od 8:00 do 22:00.

Tradycja z rozsądkiem i umiarem

Sądeccy policjanci podczas Świąt Wielkanocnych będą również reagować na wszelkie próby zakłócania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Należy pamiętać, że tradycja związana z śmigusem-dyngusem powinna być kultywowana w granicach rozsądku, tak by nie przerodziła się w chuligański wybryk zagrażający bezpieczeństwu innych.

Niewłaściwe obchodzenie tego wielkanocnego zwyczaju przejawia się często w wylewaniu na przechodniów dużych ilości wody oraz rzucaniem z budynków lub wiaduktów, w kierunku przejeżdżających samochodów, worków i pojemników wypełnionych wodą. Tego typu zachowania mogą powodować zniszczenie mienia, naruszenie nietykalności cielesnej, a w skrajnych przypadkach uszkodzenie ciała.

Przypominamy, że ich sprawcy narażają się na odpowiedzialność prawną, a także majątkową - policjanci mogą nałożyć mandat karny bądź skierować wniosek do sądu o ukaranie, a pokrzywdzony, w przypadku poniesionych strat materialnych, może dochodzić odszkodowania na drodze postępowania cywilnego (wówczas trzeba będzie pokryć koszty naprawy zniszczonej rzeczy np. sprzętu elektronicznego).
 

Powrót na górę strony