Aktualności

Bezpieczne podróżowanie w czasie Świąt Wielkanocnych

W okresie Świąt Wielkanocnych na drogach pojawia się więcej pojazdów niż zwykle, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Porady bezpiecznego podróżowania

 

  • opis grafiki w załączniku
  • opis grafiki w załączniku
  • opis grafiki w załączniku
  • opis grafiki w załączniku
  • opis grafiki w załączniku
  • opis grafiki w załączniku
  • opis grafiki w załączniku
  • opis grafiki w załączniku
  • opis grafiki w załączniku
  • opis grafiki w załączniku

 

Podczas tegorocznych świąt, każdego dnia nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będzie czuwać około 315 policjantów ruchu drogowego.

Funkcjonariusze przede wszystkim będą nadzorować główne szlaki komunikacyjne, pomagać kierującym, ułatwiać ruch pojazdów, za pośrednictwem mediów na bieżąco informować o zaistniałych utrudnieniach na drogach oraz reagować na popełniane przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym.

Szczególnym nadzorem objęta zostanie popularna „Zakopianka”, poprzez: wyłączenie sygnalizacji świetlnej lub wydłużenie cyklu świetlnego na priorytetowym kierunku Kraków – Zakopane (w uzgodnieniu z zarządcą drogi)  w miejscach, gdzie zazwyczaj dochodzi do zatorów, w szczególności: zjazd z A-4 na ul. Zakopiańską (Węzeł Południe); ciąg skrzyżowań z sygnalizacją świetlna na ul. Zakopiańskiej; Góra Libertowska; miejscowość Klikuszowa.

Nieprawidłowe zachowania wobec pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, jazda  z nadmierną prędkością to główne przyczyny wypadków, dlatego policjanci będą szczególną uwagę zwracać na kierujących popełniających powyższe naruszenia prawa. Do działań zostanie włączona również policyjna grupa SPEED. Podczas świątecznych kontroli drogowych policjanci będą sprawdzać trzeźwość kierujących, co pozwoli wyeliminować z ruchu osoby prowadzące pojazd pod wpływem alkoholu oraz narkotyków, a tym samym narażające innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. 

Podczas ubiegłorocznych świąt Wielkanocnych, w okresie od 7do 10 kwietnia 2023 roku odnotowano 19 wypadków drogowych, w których 3 osoby poniosły śmierć, a 18 zostało rannych. Ponadto ujawniono ponad 80 nietrzeźwych kierujących.

Utrudnienia w ruchu drogowym związane z obchodami Męki Pańskiej w Sanktuarium Maryjno Pasyjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej:
           
                            
 - 28 marca 2024 r. (Wielki Czwartek)     –  w godz. 11.00 do 21.00
 - 29 marca 2024 r. (Wielki Piątek)            – w godz. 4.30 do 16.00

Utrudnienia w ruchu na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej w szczególności dotyczą ruchu tranzytowego na drodze krajowej nr 52 i drodze wojewódzkiej nr 953.

Na drogach powiatowych (Wielki Czwartek) relacji: Kalwaria Zebrzydowska – Palcza i Kalwaria Zebrzydowska – Stryszów  na czas przejścia procesji, ruch drogowy zostanie całkowicie wstrzymany.

Na terenie miasta Kalwaria Zebrzydowska, na ulicach i drogach gminnych będą zorganizowane parkingi dla samochodów osobowych i autokarów.

Zaleca się, aby osoby nieudające się na uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej korzystały  w tych dniach z dróg alternatywnych:  krajowych nr 7, 28, 44  na kierunkach: Myślenice, Sucha Beskidzka, Oświęcim, Skawina.

 

Małopolscy policjanci życzą bezpiecznego podróżowania w czasie Świąt Wielkanocnych. 

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony