Aktualności

Śmigus-dyngus. Apelujemy o umiar i rozsądek

W „lany poniedziałek” powinniśmy pamiętać, że nie każdy chce uczestniczyć w tej zabawie. Polewanie wodą powinno mieć swój umiar i symboliczny charakter, a nie przysparzać zbędnych problemów. Przekroczenie granicy pomiędzy zabawą a wybrykiem chuligańskim może skutkować przykrymi konsekwencjami

Wzajemne oblewanie się wodą w Poniedziałek Wielkanocny symbolizuje radość z  przebudzenia się wiosny. Kultywowaniu tradycji wynikającej ze „śmigusa-dyngusa” powinien towarzyszyć rozsądek i umiar. Najlepiej zabawę organizować w gronie bliskich i znajomych. Jeśli komuś przyszedł do głowy pomysł oblewania przypadkowych przechodniów,  to należy pamiętać, że nie każdy lubi polewanie wodą. Brak umiaru w obchodzeniu omawianego zwyczaju, może narazić oblewaną osobę na szkody materialne (np. uszkodzenie smartfona, odzieży, itd.). Należy uszanować wszystkie prośby o niepolewanie wodą.
Przekroczenie granic  kultury i dobrych obyczajów w tym względzie, może skutkować sankcjami (pomimo iż zwykle kontratyp zwyczajowy wyłącza odpowiedzialność za czyn karalny) w postaci mandatu karnego w wysokości do 500 złotych, bądź skierowania wniosku o ukaranie do sądu, gdzie grzywna może wynieść nawet 5000 złotych. Skrajne zachowania mogą  wyczerpywać np. znamiona wykroczenia z art. 51 kodeksu wykroczeń polegającego na zakłóceniu spokoju i porządku publicznego bądź wykroczenia z art. 140 kw, czyli  nieobyczajnego wybryku. Osoba rzucająca balonem wypełnionym wodą w samochody może odpowiedzieć za wykroczenie z art. 76 kw – rzucanie przedmiotami w jadący pojazd. Nadto rzucanie workami pełnymi wody w przechodniów lub kierujących może spowodować kolizję drogową, a wówczas konsekwencje mogą być znacznie surowsze. Surowsze konsekwencje (za czyny opisane w kodeksie karnym) mogą ponieść także osoby, które będą zrzucać pojemniki wypełnione wodą na przechodniów z dużych wysokości, np. z okien, balkonów lub wiaduktów i spowodują obrażenia ciała u poszkodowanych, lub straty materialne.
Dbajmy o bezpieczeństwo nas samych, otoczenia i zróbmy wszystko, aby nadchodzące Święta Wielkanocne upłynęły bezpiecznie i w spokojnej atmosferze.

Powrót na górę strony