Aktualności

Sądeccy policjanci przypominają, że uszkadzanie materiałów wyborczych jest karalne i rozliczają sprawców takich wykroczeń

W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi w przestrzeni publicznej funkcjonują liczne plakaty, banery oraz inne materiały z oznaczeniami komitetów wyborczych. Policjanci przypominają, że podlegają one prawnej ochronie, a ich uszkadzanie jest karalne. W ostatnim czasie sądeccy mundurowi rozliczyli kilka osób za to wykroczenie.

Plakaty, banery i inne materiały wyborcze, które zawierają oznaczenia komitetów wyborczych podlegają prawnej ochronie. Na terenie Sądecczyzny odnotowaliśmy przypadki niszczenia materiałów wyborczych, które były zrywane, pomalowane, rozcinane lub usuwane. Oprócz otrzymywanych zgłoszeń, funkcjonariusze podczas codziennej służby również ujawniają tego typu przypadki, po czym prowadzone są czynności wyjaśniające mające na celu ustalenie i ukaranie sprawców uszkodzeń. W ich efekcie policjanci w ostatnim czasie nałożyli mandat karny na sprawcę uszkodzenia baneru na terenie Łososiny Dolnej, a także skierowali wnioski do sądu o ukaranie trzech kolejnych sprawców, którzy niszczyli i zrywali banery kandydatów na terenie Nowego Sącza.

Zgodnie z art. 67 § 1 Kodeksu wykroczeń „Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny”. Sąd może nałożyć grzywnę w wysokości do 5000 zł, natomiast mandat nałożony przez policjanta za to wykroczenie może wynieść 500 zł.

 

Powrót na górę strony