Aktualności

Podczas trzygodzinnej akcji policjanci ruchu drogowego przebadali prawie 15 tysięcy kierujących na zawartość alkoholu w organizmie

We wtorek 2 kwietnia br., w ramach świątecznych powrotów, w godzinach porannych od 6.00 do 9.00 w Małopolsce, policjanci przeprowadzili działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”. Na zawartość alkoholu przebadanych zostało prawie 15 tysięcy kierujących ujawniając 19 prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu oraz 1 prowadzącego pojazd pod wpływem narkotyków.

Ponownie przypominamy, że kierowanie pod wpływem alkoholu jest bardzo niebezpieczne i zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy oraz uniemożliwieniem dalszej jazdy.

Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże:

 od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 30 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 3 lat, zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz grzywną. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Od początku roku małopolscy policjanci wyeliminowali z ruchu 882 nietrzeźwych kierujących, u których badanie trzeźwości wykazało powyżej pół promila alkoholu w organizmie.

 

Powrót na górę strony