Aktualności

Syn znęcał się nad 86 - letnią matką. Dostał zarzut i musiał opuścić miejsce zamieszkania

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zatrzymali 47 – letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie nad matką. Domowy agresor otrzymał prokuratorski nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz kontaktu oraz zbliżania się do pokrzywdzonej, a także policyjny dozór.

W sobotę (30.03.2024) tuż po godzinie 13 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie od mieszkańców jednego z oświęcimskich bloków mieszkalnych, dotyczące seniorki wobec której awanturę wszczął nietrzeźwy syn. Pod wskazany adres natychmiast udali się policjanci. Zatrzymali 47 – letniego agresora. Mężczyzna trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. 
Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego. Na podstawie zebranych dowodów przedstawili podejrzanemu zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad matką. Ustalili, że do aktów przemocy wobec seniorki ze strony syna dochodziło od kilku lat. Mając na względzie bezpieczeństwo pokrzywdzonej funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych.

W niedzielę (31.03.2024) 47  – latek usłyszała prokuratorskie zarzuty oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną. Podejrzany został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.
Pokrzywdzona została objęta procedurą Niebieska Karta, dzięki której uzyska pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, natomiast sprawca został objęty nadzorem dzielnicowego.
Za przestępstwo znęcania grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.

Podziękowania za prawidłową reakcję należą się sąsiadom pokrzywdzonej seniorki. Udzielili jej wsparcia i pomocy, a także powiadomili Policję, przerywając tym samym przemoc, której doznawała.
Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. W pilnych przypadkach należy dzwonić pod numer alarmowy 112.


 

Powrót na górę strony