Aktualności

Nietrzeźwa kierująca straciła nie tylko prawo jazdy, ale również samochód

Mieszkaniec powiatu nowotarskiego udaremnił dalszą jazdę nietrzeźwej kobiecie kierującej citroenem. 31-latka miała blisko 2 promile, straciła prawo jazdy i zgodnie z nowymi przepisami także samochód, który został odholowany na parking strzeżony. Mężczyźnie gratulujemy godnej do naśladowania postawy. Kobietę czeka sprawa w sądzie, kilkutysięczna grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów. 

W środę po godzinie 22, policjanci ruchu drogowego zostali skierowani na interwencję z udziałem nietrzeźwego kierowcy w miejscowości Szaflary. Po przyjeździe na miejsce zastali zgłaszającego oraz kierującą citroenem. Okazało się, że kobieta jadąc zakopianką miała problem z utrzymaniem prawidłowego toru jazdy i kilkukrotnie najeżdżała na krawężnik. Mężczyzna wyprzedził ją swoim samochodem, zajechał drogę i uniemożliwił dalszą jazdę. Natychmiast podbiegł do citroena i wyjął kluczyki ze stacyjki.  W rozmowie z kierującą wyczuł alkohol i o całym zdarzeniu powiadomił policję. Badanie stanu trzeźwości 31-latki wykazało blisko 2 promile alkoholu. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości kobieta straciła prawo jazdy i grozi jej kilkutysięczna grzywna, kilkuletni zakaz prowadzenia pojazdów i kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. To nie był jednak koniec konsekwencji za popełnione przestępstwo. Kobieta zgodnie z nowymi przepisami straciła oprócz prawa jazdy także swój samochód. Pojazd został skonfiskowany i odholowany na parking strzeżony. 
Przypominamy, że nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów weszły w życie w dniu 14 marca. Pojazd można stracić w przypadku:

  •     Prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości  co najmniej 1,5 promila lub pod wpływem środka odurzającego.
  •     Sprowadzenia katastrofy lub wypadku komunikacyjnego:

      - znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,

      - w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia, nawet w przypadku gdy kierujący jest trzeźwy,

      - w przypadku gdy kierujący spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu wyżej opisanych przestępstw natomiast przed poddaniem go badaniu przez uprawniony organ na zawartość alkoholu lub obecność środka odurzającego.

W przypadku popełnienia tzw. recydywy drogowej polegającej na ponownym popełnieniu przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego oraz pozostałych wyżej wymienionych przestępstw, bez względu na ilość posiadanego alkoholu we krwi.

Jeżeli sprawca kieruje pojazdem, którego nie jest jedynym właścicielem, sąd będzie orzekał przepadek równowartości pojazdu, którym kierował w chwili popełnienia przestępstwa. Taka sama sytuacja będzie w przypadku gdy po popełnieniu przestępstwa, sprawca sprzeda lub daruje komukolwiek swój pojazd albo go ukryje.

W sytuacji, kiedy sprawca nie będzie pozbawiony samochodu zapłaci tzw. nawiązki w wysokości równowartości pojazdu.
 

Powrót na górę strony