Aktualności

Ujęcie obywatelskie nietrzeźwego kierowcy

40-letni mieszkaniec powiatu olkuskiego prowadził pojazd, mając ponad 3,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowca został ujęty przez mężczyznę, który widząc jego niebezpieczne manewry na drodze, uniemożliwił mu dalszą jazdę.

Do ujęcia obywatelskiego doszło w sobotę (06.04. br.) w miejscowości Brzozówka. Kierujący seatem jechał od miejscowości Wolbrom.  Kierowca wykonywał niebezpieczne manewry na drodze, m.in. zjeżdżał w kierunku środkowego pasa a innym razem w kierunku pobocza. Takie zachowanie na drodze zaniepokoiło innego kierowcę, który jechał za tym pojazdem. Mężczyzna wyprzedził więc samochód a następnie zajechał drogę kierowcy, w ten sposób uniemożliwił mu dalszą jazdę. Kiedy kierowca seata wyszedł z auta, to świadek wyczuł od niego silną woń alkoholu. O sytuacji natychmiast powiadomił policję.
Na miejscu mundurowi zbadali stan trzeźwości kierującego seatem. Mężczyzna miał ponad 3,5 promila alkoholu. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazało się,  że mężczyzna ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 4 lat, który obowiązywał go od 24.08.2022 roku.  Dodatkowo mundurowi ustalili, że kierowca seata nie miał obowiązkowego ubezpieczenia OC i badań technicznych.
Mężczyzna wykazał się nieodpowiedzialnością wsiadając za kierownicę po alkoholu i pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za swoje zachowanie poniesie surowe konsekwencje i odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonego zakazu sądowego grozi wysoka kara grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 5.
Na słowa uznania zasługuje postawa świadka,  który ujął nietrzeźwego kierującego i uniemożliwił mu dalszą jazdę. Apelujemy, by każdy reagował na niebezpieczne zachowania na drodze. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Każdy może powiadomić o takim niepokojącym zdarzeniu nawet, dzwoniąc anonimowo pod numer 112.   

 

 

Powrót na górę strony