Aktualności

„Bezpieczny motocyklista” – działania wadowickiej drogówki na terenie powiatu

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Wadowic przeprowadzili akcję pn. „Bezpieczny motocyklista”. Działania miały na celu ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów, a co za tym idzie, zmniejszenie liczby osób zabitych i rannych na drogach.

Sezon motocyklowy został rozpoczęty. Na drogach pojawia się coraz więcej kierujących tymi pojazdami. W trosce o bezpieczeństwo kierujących jednośladami, w niedzielę (7 kwietnia br.), na terenie powiatu wadowickiego, zostały przeprowadzone działania „Bezpieczny motocyklista”. 
Podczas tych działań, policjanci skontrolowali łącznie 82 miłośników jednośladów, w tym motocyklistów i motorowerzystów. Trzech kierujących popełniło wykroczenia w ruchu drogowym, dwoje nie posiadało uprawnień do kierowania, a jednemu policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny. 
W dniu prowadzonych działań, policjanci z Komisariatu Policji w Brzeźnicy, próbowali zatrzymać do kontroli drogowej kierującego motocyklem, który poruszając się po terenie gminy, stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym. W związku z powyższym mundurowi podjęli decyzję o zatrzymaniu kierowcy jednośladu, jednak kierujący nie reagował na sygnały świetlne i dźwiękowe dawane przez funkcjonariuszy. Policjanci ruszyli za nim w pościg. Wykorzystując odpowiedni moment mundurowi zajechali mu drogę i uniemożliwili kontynuowanie dalszej jazdy. Jak się okazało, mieszkaniec powiatu wadowickiego, nie posiadał uprawnień do kierowania tym pojazdem. Wkrótce odpowie za popełnione wykroczenia oraz niezatrzymanie się do kontroli drogowej, za co kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. 
Działania „Bezpieczny motocyklista” w sezonie będą prowadzone cyklicznie. Kierujący motocyklem musi być świadomy, że jest narażony na większe ryzyko wypadku niż kierowca samochodu osobowego, gdyż chroniony jest właściwie tylko przez kask. Zarówno motocykliści, jak i kierowcy innych pojazdów muszą pamiętać, że nie są sami na drodze. Wzajemny szacunek jest również czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo. 

 

Powrót na górę strony