Aktualności

Dwoje dzieci pod opieką nietrzeźwego ojca

Policjanci z Komisariatu Policji w Brzeszczach, w powiecie oświęcimskim, zatrzymali 42 – letniego mieszkańca gminy Brzeszcze. Mężczyzna będąc w stanie nietrzeźwości miał pod opieką dwoje dzieci.

W poniedziałek (8.04.br.), tuż przed godziną 21, operator numeru alarmowego 112 otrzymał anonimowe zgłoszenie, dotyczące dwójki małych dzieci przebywających pod opieką nietrzeźwego ojca. Mundurowi w kilka chwil byli pod wskazanym adresem. W domu zastali 42 – latka od którego wyczuli alkohol. Razem z nim w domu przebywało dwoje jego dzieci w wieku 7 i 11 lat. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało 1,3 promila alkoholu. Został on zatrzymany, natomiast małoletni zostali oddani pod opiekę rodziny.
Wobec mężczyzny zostało wszczęte postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia albo uszczerbku na zdrowiu małoletnich nad którymi miał obowiązek opieki. Za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.
Materiały w sprawie ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki, które mogło zagrozić życiu i zdrowiu, a także bezpieczeństwu dzieci zostaną przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Odrębny wniosek zostanie przekazany do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w związku z podejrzeniem uzależnienia mężczyzny od alkoholu.

Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób niepełnosprawnych.  

W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza czy osoba niepełnosprawna doznaje przemocy lub jest zaniedbywana,  wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach. Należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem, kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach należy interweniować dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
 

Powrót na górę strony