Aktualności

Kierował mając 2,5 promila

Dzięki reakcji dwóch świadków pijany kierowca vw trafił w ręce. Policjantów Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu u 42- latka z gminy Alwernia. Kierowca vw już stracił prawo jazdy, teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

9 kwietnia br., oficer dyżurny Komisariatu Policji w Alwerni skierował patrol na ul. Marii Curie – Skłodowskiej w Alwerni, gdzie wg. zgłoszenia ujęto pijanego kierowcę vw.  Według zgłaszających sposób prowadzenia pojazdu, a więc jazda tzw. „zygzakiem” oraz brak możliwości utrzymania się w jednym pasie ruchu powodował zagrożenie w ruchu drogowym.  Inni uczestnicy ruchu wyprzedzili ten pojazd, po czym doprowadzili do jego całkowitego zatrzymania. Następnie uniemożliwili dalszą jazdę kierującemu vw i  natychmiast powiadomili Policję. Urządzenie do badania trzeźwości wskazało wynik 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Oprócz utraty prawa jazdy zatrzymanemu mężczyźnie grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz bardzo wysoka kara finansowa.
Jak wskazuje art. 243 Kodeksu postępowania karnego – ujęcie obywatelskie to przywilej, mówiący o tym, że każdy może sprawcę ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu, a następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.
Za godną do naśladowania trzeba uznać postawę mieszkańców gminy Trzebinia, którzy nie wahali się zareagować, mając podejrzenie kierowania samochodem przez nietrzeźwego kierowcę. Pamiętajmy, że tacy kierowcy stanowią zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nawet anonimowa informacja przekazana policjantom przyczynia się do wyeliminowania z dróg nietrzeźwych kierujących.

 

Powrót na górę strony