Aktualności

Nietrzeźwa kierująca wpadła podczas rutynowej kontroli

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji wyeliminowali z ruchu drogowego nietrzeźwą kierującą. 41 – letnia obywatelka Ukrainy wsiadła za kierownicę auta mając w organizmie 0,7 promila alkoholu.

W niedzielę (21.04.2024) po południu policjanci pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie gminy Zator. Tuż po godzinie 15 przy użyciu podręcznego alkotestera, kontrolowali trzeźwość kierowców poruszających się ulicą Krakowską w Zatorze.  Po sprawdzeniu kilku kierujących funkcjonariusze poddali kontroli kierującą samochodem marki Haval. Urządzenie wykazało, że znajduje się ona pod wpływem alkoholu. W związku z tym została zatrzymana do szczegółowej kontroli. Chwilę później mundurowi przeprowadzili badanie stanu trzeźwości przy użyciu alkosensora, który w wydychanym powietrzu wykazał u kobiety 0,7 promila alkoholu.
Za kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz wysoka grzywna. W przypadku  gdy badanie stanu trzeźwości wykaże, co najmniej 1,5 promila alkoholu, na poczet przyszłej grzywny policjanci zarekwirują samochód, będący własnością sprawcy przestępstwa.
Policyjne akcje kontroli stanu trzeźwości kierowców.
Akcje kontroli stanu trzeźwości kierowców, to codzienne zadania policjantów drogówki. Mają one na celu ograniczenie bądź wyeliminowanie drogowych przestępców wsiadających za kierownicę po alkoholu.  
Policjanci przypominają o samoobsługowych alkomatach.
W Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Komisariatach Policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze, dzięki  wsparciu Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu oraz Rady Powiatu, funkcjonują samoobsługowe, bezpłatne alkomaty dla kierowców.  Przy ich  pomocy kierowca  mający wątpliwość, co do swojego stanu trzeźwości, samodzielnie i bezpłatnie może dokonać kontroli trzeźwości, zanim  jeszcze usiądzie za kierownicę.  
 

 

Powrót na górę strony