Aktualności

Policjanci grupy Speed przerwali jazdę drogowemu przestępcy

Policjanci z oświęcimskiej grupy Speed zatrzymali 48-letniego mieszkańca Brzeszcz. Mężczyzna wsiadł za kierownicę niesprawnego technicznie samochodu, pomimo cofniętych uprawnień, zakazu kierowania, a także stanu nietrzeźwości – 1,7 promila.

W sobotę (27.04.2024) policjanci pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Osieka. Tuż po godzinie 12 na ulicy Beskidzkiej zauważyli samochód marki Volkswagen, którego kierowca nie trzymał prostego toru jazdy, a także nie korzystał z pasów bezpieczeństwa.

W związku z powyższym funkcjonariusze włączyli sygnały uprzywilejowania, a gdy pojazd zjechał na pobocze przystąpili do kontroli drogowej. Badanie stanu trzeźwości 48-letniego mieszkańca Brzeszcz wykazało 1,7 promila alkoholu. Ponadto okazało się, że dopuścił się jeszcze dwóch innych przestępstw: kierował pomimo cofniętych uprawnień, a także orzeczonego w 2022 roku zakazu kierowana pojazdami mechanicznymi. Ponadto w pojeździe,  którym kierował policjanci, ujawnili uszkodzony wydech oraz zużyte opony. W związku z powyższym mężczyzna został zatrzymany. Trafił do oświęcimskiej komendy Policji.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz konfiskata pojazdu jeśli badanie stanu trzeźwości wykaże, co najmniej 1,5 promila alkoholu. W tym przypadku sprawca kierował samochodem, którego nie jest jedynym właścicielem, więc Sąd będzie orzekał przepadek równowartości pojazdu.

Apelujemy do kierowców, aby nigdy nie wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu czy narkotyków. Z kolei osoby postronne, które widzą, że za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa zarówno po spożyciu alkoholu czy zażyciu narkotyków, prosimy o natychmiastową reakcję w postaci uniemożliwienia jazdy lub zgłoszenie telefonicznie na numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony