Aktualności

Ćwiczenia dowódczo-sztabowe w Książu Wielkim

25 kwietnia br. w Książu Wielkim, na terenie na terenie przyległym do Zamku Mirów odbyły się ćwiczenia dowódczo sztabowe pod kryptonimem „LAS-POŻAR”. Scenariusz działań przewidywał gaszenie pożaru lasu, pomoc poszkodowanym harcerzom oraz poszukiwania osoby, która wypadła z łodzi na stawie.

W działaniach wzięły udział dwadzieścia trzy zastępy straży pożarnej, zarówno zawodowych jak i ochotników, ratownicy medyczni, służba leśna oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Miechowie. Ćwiczeniom przyglądali się przedstawiciele władz samorządowych ze starostą Jackiem Kobyłką  na czele, nie zabrakło również przedstawicieli Powiatowego Centrum Zarzadzania Kryzysowego .
Scenariusz ćwiczeń obejmował dwa epizody. Pierwszy z nich zakładał pożar lasu w którym znajdował się obóz drużyny harcerskiej. Podczas ewakuacji harcerzy z kompleksu leśnego okazało się, że dwie osoby uległy poparzeniu a jeden z druhów w wyniku napadu paniki, zaczął zachowywać się agresywnie w stosunku do interweniujących służb, w związku z czym został obezwładniony. Do kolejnej sytuacji kryzysowej dochodzi niemalże w tym samym czasie na terenie pobliskich stawów hodowlanych.  Z łodzi wypada mężczyzna  i znajduje się pod powierzchnia wody. Na miejscu przybywa Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego celem podjęcia działań poszukiwawczych.  
Celem ćwiczeń było min. doskonalenie umiejętności dowodzenia, a także zasad współdziałania Komendy Powiatowej Policji w Miechowie  z innymi podmiotami ratowniczymi podczas organizowania i prowadzenia akcji ratowniczej. Wymiana umiejętności i doświadczeń ratowniczych pomiędzy służbami. Sprawdzenie procesu alarmowania i możliwości służb współdziałających przy tego typu zdarzeniach zgodnie z przyjętymi procedurami. Doskonalenie współdziałania policjantów KPP w Miechowie z innymi podmiotami poza policyjnymi w zakresie prowadzenia akcji ratowniczych i zabezpieczenia różnego rodzaju zdarzeń i sytuacji kryzysowych.

Zdjęcia autorstwa Kamila Kobylarczyka. 
 

Powrót na górę strony