Aktualności

Bezpieczny majowy weekend na małopolskich drogach

Tegoroczny długi weekend majowy dobiegł końca. W tym czasie nad bezpieczeństwem czuwali małopolscy policjanci ruchu drogowego.

Głównym celem prowadzonych działań była pomoc kierującym w bezpiecznym podróżowaniu poprzez nadzorowanie głównych szlaków komunikacyjnych województwa. Funkcjonariusze w celu utrzymania płynności ruchu, w miejscach tworzenia się zatorów drogowych ręcznie kierowali ruchem.  Głównie odbywało się to na trasie Kraków – Zakopane. Ponadto policjanci reagowali na przestępstwa i wykroczenia skutkujące powstawaniem wypadków drogowych. Szczególnie zwracali uwagę na kierowanie pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie, nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem, przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami. W okresie od 30 kwietnia do 5 maja 2024 roku, na terenie województwa małopolskiego doszło do 33 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 37 zostało rannych. Ponadto ujawniono 103 nietrzeźwych kierujących. Śmiertelne wypadki miały miejsce w piątek 3 maja. Do pierwszego z nich doszło w miejscowości Krzykawa w powiecie olkuskim. Jak wstępnie ustalono 21-letni kierujący pojazdem marki Renault nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, na łuku drogi wpadł w poślizg i potrącił jadącego na rowerze 75-letniego mężczyznę, który pomimo prowadzonej reanimacji zmarł.

Kolejne zdarzenie tego dnia miało miejsce w Bochni. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, 17-letni kierujący motocyklem wykonując manewr omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszej znajdującej się na tym przejściu, stracił równowagę i prawdopodobnie uderzył w przydrożny słup. W wyniku tego zdarzenia motocyklista poniósł śmierć.   

W ubiegłym roku podczas weekendu majowego, w okresie od 28 kwietnia do 3 maja, na małopolskich drogach doszło do 35 wypadków, w których 5 osób poniosło śmierć, a 45 zostało rannych. Ujawniono 125 nietrzeźwych kierujących.

Powrót na górę strony