Aktualności

„Oszustwo na wypadek” – seniorka straciła 20 tysięcy złotych 

W minioną niedzielę mieszkanka Krakowa padła ofiarą oszustwa „na wypadek”. Oszust podszywając się pod wnuczka seniorki wyłudził od niej 20 tysięcy złotych. 

5 maja br. krakowscy policjanci odebrali zgłoszenie od 85-letniej mieszkanki Krakowa, która poinformowała, że na jej numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna podając się za jej wnuczka. Oszust płaczliwym głosem poinformował seniorkę, że spowodował wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy, aby uniknąć odpowiedzialności karnej. Przestraszona kobieta zgodziła się przekazać wnuczkowi pieniądze.

Mężczyzna poinstruował seniorkę, aby zabrała wszystkie oszczędności i przygotowała je do przekazania. Po chwili do drzwi zapukał mężczyzna, seniorka wykonała polecenia i przekazała nieznajomemu mężczyźnie 20 tysięcy złotych. Dopiero po pewnym czasie zorientowała się, że padła ofiarą oszusta.

Policjanci poszukują sprawców i po raz kolejny ostrzegają i przypominają jak nie stać się ofiarą oszustwa!

- Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.

- Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.

- Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.

- Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.

- Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.

- Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
 

Powrót na górę strony