Aktualności

Metodą na policjanta CBŚP oszuści wyłudzili 50 tysięcy złotych od seniora

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują oszusta, który podając się za „policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji”, wyłudził 50 000 złotych od 84 – letniego seniora. 

Wczoraj na telefon stacjonarny 84 – latka z Oświęcimia zadzwonił oszust podający się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Przekazał, on że funkcjonariusze prowadzą operację wymierzoną w członków mafii wyłudzającej pieniądze od starszych osób. Zasugerował, że w tej sprawie pomoc seniora jest niezbędna. Ma ona polegać na przekazaniu paczki z pieniędzmi oszustom, których obserwują policjanci. Kiedy pieniądze zostaną przekazane funkcjonariusze zatrzymają sprawców, a senior otrzyma zwrot gotówki.

84 – latek przekazał, że ma oszczędności w banku i może pomóc. Wypłacił pieniądze, po czym zgodnie z poleceniem pozostawił je w rejonie jednej z kamienic przy ulicy Jagiełły. Po kilku godzinach mężczyzna zorientował się, że został oszukany, więc powiadomił policjantów z oświęcimskiej komendy Policji. 

Kampania „Ostrzegamy seniorów przed oszustami”. Przypominamy jak należy postąpić:
Policjanci przypominają, że nigdy nie dzwonią do seniorów z prośbą o udział w działaniach mających na celu zatrzymanie przestępców. Telefon z taką prośbą oznacza, że dzwoni oszust.
Osobami pokrzywdzonymi tego typu oszustwami najczęściej stają się osoby starsze, posiadające telefony stacjonarne, którym sprawca podający się za policjanta poleca przekazać pieniądze. Informujemy, że policjanci nigdy nie zwracają się do seniorów z prośbą o udział w takich działaniach. 

W przypadku odebrania telefonu z poleceniem przekazania pieniędzy policjantowi należy natychmiast się rozłączyć i samodzielnie wybrać numer alarmowy 112 lub numer miejski do najbliższej jednostki Policji. W tym celu można skorzystać z aplikacji „Moja Komenda”, którą warto zainstalować w telefonie komórkowym.  Nie należy działać w pośpiechu i nie wolno ulegać presji, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel. Należy pamiętać, aby nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, nie wolno również pozostawiać gotówki w miejscach wskazanych przez oszustów.

Ważne, aby ostrzeżenie i sposób radzenia sobie w takiej sytuacji dotarły do jak najliczniejszej grupy osób starszych. Apelujemy więc o poinformowanie seniorów znajdujących się w naszych rodzinach lub znajdujących się w sąsiedztwie. Pomóżmy seniorowi zainstalować na telefonie komórkowym darmową aplikację „Moja Komenda”, dzięki której szybko połączy się z najbliższą jednostką Policji.

Pamiętajmy im więcej  seniorów będzie miało świadomość jak wygląda działanie oszustów, tym mniej znajdzie się w gronie pokrzywdzonych.

 

Powrót na górę strony