Aktualności

Pijany kierowca quada spowodował kolizję

Brakiem wyobraźni wykazał się 41-letni mężczyzna, który mając prawie 3 promile, wybrał się na przejażdżkę quadem ulicami miasta Makowa Podhalańskiego. Podczas wymijania z innym pojazdem spowodował kolizję, a następnie uciekł z miejsca zdarzenia. Jak ustalili policjanci, kierowca nie tylko był nietrzeźwy, ale też posiadał cofnięte uprawnienia do kierowania, a sam pojazd był nieubezpieczony i niezarejestrowany. Kierowcę quada, teraz czekają surowe konsekwencje.

W sobotę 11 maja br. przed godziną 16:30 policjanci otrzymali zgłoszenie, że na ulicy Szkolnej w Makowie Podhalańskim, kierujący quadem nie zachował ostrożności i w trakcie wymijania najechał na inny pojazd, po czym uciekł z miejsca zdarzenia. Przybyli na miejsce policjanci nie tylko ustalili dokładny przebieg zdarzenia, ale też ustalili kierującego, który oddalił się na quadzie. Okazał się nim 41-letni mieszkaniec naszego powiatu, który został przebadany na zawartość alkoholu z wynikiem 2,91 promila alkoholu w organizmie. Tłumacząc się, że pił alkohol w emocjach dopiero po zdarzeniu. Zapomniał, że w tym zakresie zmieniły się przepisy, gdzie należy unikać spożywania alkoholu do czasu zakończenia czynności procesowych na miejscu zdarzenia przez policjantów (przebadanie alkotestem lub pobranie krwi). W przeciwnym razie może się zmienić kwalifikacja prawna czynu. To dopiero był początek problemów mężczyzny, gdyż posiadał on wydaną decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Pojazd, którym się poruszał, nie był zarejestrowany i nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC.  
Teraz kierowca quada, będzie odpowiadać karnie, gdyż za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara do 2 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów orzekany na okres od 3 do 15 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 złotych. 41-latek poruszający się quadem musi też liczyć z tym, że w związku z brakiem obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej użytkowanego na drodze publicznej quada otrzyma karę finansową z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Po raz kolejny przypominamy, że wsiadając za kierownicę, po tym jak wcześniej spożywaliśmy alkohol, ryzykujemy życie swoje, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

 

Powrót na górę strony