Aktualności

Mieszkanka Osieka oszukana metodą „na wypadek drogowy”. Straciła 22 000 złotych

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują oszustów, którzy wykorzystując metodę „na wypadek drogowy”, wyłudzili 22 000 złotych od 59 – letniej mieszkanki Osieka.

Wczoraj (22.05.2024) wieczorem do 59 – latki na telefon stacjonarny zadzwonił  mężczyzna podający się za jej siostrzeńca. Oszust roztrzęsionym głosem przekazał, że miał wypadek drogowy. Śmiertelnie potrącił kobietę na przejściu dla pieszych i teraz grozi mu więzienie. Kiedy kobieta się zgodziła oszust przekazał, że po pieniądze zgłosi się jego znajomy, bo on został zatrzymany. Po kilkunastu minutach do mieszkania przyszedł mężczyzna, który przejął pieniądze, po czym pospiesznie opuścił posesję.
Działajmy razem. Nie dajmy się oszukać!
W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy, bo ktoś bliski miał wypadek, należy mieć pewność, że to jest oszustwo. Wtedy trzeba się natychmiast rozłączyć i skontaktować z tym krewnym. W przypadki braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny lub Policją.  Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.
Apelujemy do wszystkich o przekazywanie tego kolejnego ostrzeżenia członkom rodziny i znajomym. Szczególnie zagrożonymi tego typu przestępstwami są osoby, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści kontaktują się z nimi, wykorzystując stare książki telefoniczne, w których widniały dokładne dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres. Z pewnością wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć stania się ofiarą przestępstwa.
Im więcej osób świadomych oszustwa, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.  
 

 

Powrót na górę strony