Aktualności

Policjanci zabezpieczyli broń z czasów II Wojny Światowej

Chociaż od zakończenia II wojny światowej minęło kilkadziesiąt lat, to nadal spotykamy się w życiu codziennym z jej pozostałościami. Jednym z najbardziej niebezpiecznych pozostałości jest broń oraz materiały wybuchowe, które od lat znajdują się w gruncie czy schowane w różnych miejscach.

W dniu 24 maja b.r. do Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce zgłosił się mężczyzna, który znalazł pistolet maszynowy z czasów II Wojny Światowej. Mężczyzna podczas prac rozbiórkowych starego, drewnianego domu w jednej spod wielickich wsi, znalazł skrzętnie schowany radziecki pistolet maszynowy kaliber 7,62 x 25mm (PPSz). Broń posiadała załadowany magazynek, który był podpięty pod pistolet i gotowy do oddania strzału. Nietypowe znalezisko mogło stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Teraz policjanci przystąpią do szczegółowych badań i analizy znalezionej broni. To odkrycie stanowi nie tylko ważny element naszego dziedzictwa historycznego, ale także może dostarczyć cennych informacji na temat wydarzeń związanych z II Wojną Światową w naszym regionie.

Warto podkreślić, że niewybuchy pozostawione na naszym terenie po II Wojnie Światowej stanowią realne niebezpieczeństwo. Pomimo upływu lat, niektóre z materiałów wybuchowych mogą wciąż być aktywne i stanowić zagrożenie.

Dlatego apelujemy o zachowanie ostrożności w przypadku znalezienia podejrzanych przedmiotów:
- Jeżeli natrafiłeś na przedmiot przypominający niewybuch, zachowaj bezpieczną odległość i nie próbuj nim manipulować;
- Niezwłocznie skontaktuj się z Policją i podaj dokładną lokalizację miejsca odnalezienia niewybuchu;
- Jeżeli w obrębie znaleziska znajdują się inne osoby, ostrzeż ich o niebezpieczeństwie;
- Nie oceniaj samodzielnie czy znaleziony przedmiot to niewybuch.

 

Powrót na górę strony