Aktualności

Policja ostrzega przed oszustami

Olkuska Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza przez osoby starsze, samotnie mieszkające. Prosimy o to, aby nie ufać nieznajomym i pod żadnym pozorem nie wpuszczać ich do mieszkań, nie przekazywać im pieniędzy, czy podawać przez telefon swoich danych osobowych.

Oszuści wciąż grasują i modyfikują metody działań. W swoich przestępczych pomysłach wykorzystują więzi rodzinne, podeszły wiek osób i ich łatwowierność. Przez telefon próbują wyłudzić kosztowności, czy pieniądze, ale też dane osobowe. 
W poniedziałek (16.11.) w Olkuszu doszło do czterech prób wyłudzenia danych osobowych. Na telefony stacjonarne starszych osób dzwoniła kobieta, która  podawała się za znajomą albo kuzynkę. Prosiła o podanie numeru telefonu komórkowego i danych osobowych. Kobieta rozłączała się, a chwilę po niej  dzwonił mężczyzna, który przedstawiał się za policjanta. Fałszywy  funkcjonariusz ostrzegał przed grupą naciągaczy i oferował swoim rozmówcom ochronę. Prawdopodobnie kolejnym krokiem oszustów byłoby wyłudzenie pieniędzy od seniorów w celu „ich ochrony”. Ci wykazywali się jednak czujnością i od razu rozłączali się w trakcie rozmowy a o zdarzeniu informowali lokalną Policję. 
Apelujemy o ostrożność w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego…  Dlatego należy zachować czujność  i kierować się ograniczonym zaufaniem wobec rozmówców podających się  za bliskich, potrzebujących wsparcia finansowego lub innych osób, które zapewniają o chęci ochrony naszych oszczędności. Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.
Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci NIGDY przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. NIGDY NIE  proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.

Pamiętaj ! W sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń pod numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony