Aktualności

“Bezpieczne wakacje, bezpieczna podróż” - przejazd pociągiem z policjantami i Polregio

W czwartek dzięki współpracy kilku instytucji została zorganizowana akcja „Bezpieczne wakacje, bezpieczna podróż”. Uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych z Krakowa oraz Libiąża wspólnie z nauczycielami i mundurowymi przejechali pociągiem trasę Kraków-Libiąż-Kraków. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski.

13 czerwca br. uczniowie najmłodszych klas z kilku szkół podstawowych z Krakowa oraz Libiąża mieli okazję wyruszyć w niezwykłą podróż pociągiem Polregio na trasie Kraków - Libiąż - Kraków. Wszystko to za sprawą akcji "Bezpieczne wakacje, bezpieczna podróż", zorganizowanej przez Komendę Miejską Policji w Krakowie, Komendę Powiatową Policji w Chrzanowie, firmę POLREGIO S.A., Libiąskie Centrum Kultury, Komendę Regionalną Straży Ochrony Kolei w Krakowie, PKP Linii Kolejowych S.A. oraz Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce Polregio S.A. Małopolski Zakład w Krakowie.

Celem wycieczki było podniesienie świadomości dzieci na temat bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, z którymi mogą się spotkać podczas wakacji. Już sama podróż pociągiem okazała się ekscytującym przeżyciem. W pociągu, najmłodszym czas umilał przewodnik z Wydziału Sztab Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wraz z psem o imieniu Largo, który oczarował wszystkich swoim posłuszeństwem i umiejętnościami. Przewodnik opowiedział najmłodszym, jak bezpiecznie zachowywać się w obecności czworonoga i jak reagować w przypadku ataku zwierzęcia. Około godz. 10:30 pociąg dotarł do Libiąża. Tam na dzieci oczekiwali policjanci ruchu drogowego z miejscowej jednostki, którzy zadbali o to, aby mali podróżnicy bezpiecznie przeszli ulicami miasta i dotarli do Libiąskiego Centrum Kultury, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Już po przybyciu dzieci zostały ciepło przywitane przez energiczną animatorkę, która z uśmiechem na twarzy zapraszała je do wspólnej zabawy. Atmosferę radości podgrzewał również DJ, który puszczał skoczne utwory, zachęcając wszystkich do tańca i śpiewu. Uczniowie z zachwytem obserwowali tworzenie ogromnych, kolorowych baniek mydlanych, a nawet mogły spróbować swoich sił w ich puszczaniu. Mali podróżnicy wzięli udział w grach, quizach i loteriach o tematyce bezpieczeństwa przygotowanych przez organizatorów.

Uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, w miejscach publicznych i na terenach kolejowych. Nagrodami w konkursach były m.in. odblaski, maskotki, materiały plastyczne oraz gry i materiały edukacyjne. Jedną z najważniejszych części pikniku był instruktaż pierwszej pomocy, podczas którego dzieci uczyły się, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej, użyć defibrylatora, przeprowadzić resuscytację na przygotowanych fantomach. Młodym ratownikom nie zabrakło chęci do ćwiczeń, a każdy opatrunek "rannego" kolegi budził ogromną satysfakcję. Wizyta w Libiążu nie mogłaby się obyć bez zapoznania się ze specyfiką pracy techników kryminalistyki. Dzieci z bliska mogły zobaczyć narzędzia wykorzystywane przez policjantów do zabezpieczania śladów na miejscu przestępstwa, dowiedzieć się, jak pobiera się odciski palców, a także wykonać odbitki na kartach, które mogły na pamiątkę zabrać ze sobą do domu. To niecodzienne doświadczenie z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Na uczniów czekał również słodki poczęstunek zorganizowany przez Panią Dyrektor z Libiąskiego Centrum Kultury. Po dniu pełnym wrażeń i nauki nadszedł czas na pożegnanie. Pociąg Polregio ponownie zabrał dzieci do Krakowa, a one, zmęczone, ale szczęśliwe, dzieliły się wrażeniami z tej wyjątkowej wycieczki.

"Bezpieczne wakacje, bezpieczna podróż" to nie tylko nazwa akcji, ale i motto, które z pewnością przyświecać będzie dzieciom podczas letnich zabaw. Dzięki tej inicjatywie najmłodsi mogli bawić się, uczyć i poznawać tajniki pracy policjantów, a to wszystko w atmosferze bezpieczeństwa i przyjaźni. Wycieczka do Libiąża stała się dla dzieci niezapomnianym przeżyciem, a zdobyta wiedza i umiejętności z pewnością przydadzą im się podczas wakacji i w życiu codziennym. Akcja "Bezpieczne wakacje, bezpieczna podróż" to doskonały przykład współpracy policji z innymi instytucjami na rzecz bezpieczeństwa dzieci. Pokazuje ona, jak ważne jest edukowanie już od najmłodszych lat, aby mogli oni bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z uroków wakacji.
 

  • bilet przejazdu
  • dzieci pozujące z maskotkami organizatorów
  • dziecko pozujące do zdjęcia z tarczą policyjną
  • dziewczynka prowadząca resuscytacje
  • uczestnicy pikniku
  • ratpwnik medyczny przeprowadzający zajęcia z najmłodszymi
  • przewodnik psa przechodzacy wraz z psem po przedziałach pociagu
Powrót na górę strony