Aktualności

Bądź widoczny! To może zadecydować o twoim życiu. Odblaski dla seniorów podczas akcji prowadzonej przez policjantów krakowskiej drogówki

Policjanci z wydziału ruchu drogowego krakowskiej komendy miejskiej, dbając o bezpieczeństwo pieszych przeprowadzili akcję w rejonie przejść dla pieszych znajdujących się w pobliżu kilku miejskich placów targowych. Funkcjonariusze rozdając opaski odblaskowe apelowali do przechodniów, szczególnie tych starszych o zachowanie ostrożności w czasie przechodzenia przez jezdnię.

W ramach działań „Niechronieni uczestnicy ruchu” policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadzili dziś akcję propagującą wśród pieszych, szczególnie seniorów noszenie elementów odblaskowych.

Policjanci odwiedzili miejsca aktywności osób starszych tj. przejścia dla pieszych w okolicy placu Bieńczyckiego, Nowego Kleparza i Alei Trzech Wieszczów, gdzie rozdali przechodniom odblaski. Wręczając przechodniom opaski przypominano jak ważne jest noszenie ich w okresie jesienno zimowym kiedy szybko zapada zmierzch. Akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród przechodniów, którzy zapewniali, że będą przestrzegać obowiązujących na drodze zasad.

Jesień to czas, kiedy drogi stają się szczególnie niebezpieczne z uwagi na szybko zapadający zmrok i poranną szarówkę. Na Sądecczyźnie zginęło ostatnio troje pieszych i mimo, że postępowania w tych sprawach nadal trwają, po każdym takim zdarzeniu przychodzi refleksja, co zrobić by taka tragedia nigdy nie dotknęła naszych bliskich, naszych dzieci czy nas samych.

Po pierwsze musimy sobie zdawać sprawę z tego, że pieszy to najmniej chroniony uczestnik ruchu drogowego, który w zderzeniu z pojazdem ma nikłe szanse na przeżycie, z uwagi na to, że samochód uderza bezpośrednio w jego ciało. Nie chroni go maska samochodu, pasy bezpieczeństwa ani poduszka powietrzna.

Po drugie musimy mieć świadomość, że w czasie złej widoczności na drodze, gdy pieszy nie jest wyposażony w elementy odblaskowe i ma na sobie ubranie ciemnego koloru, kierowca dostrzega go tak naprawdę wtedy, gdy jest w zasięgu jego świateł. Wtedy często jest już za późno i nawet natychmiastowa reakcja kierowcy nie uratuje mu życia.

Po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości 20-30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ sam porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę. Gdy natomiast pieszy jest wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, który odbije światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów ! Wniosek nasuwa się sam: taki drobny element naszego ubioru jakim jest odblask, może uratować nasze życie, czy życie naszych najbliższych!

Do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej w godzinach wieczornych, od września do grudnia, czyli wtedy, kiedy widoczność człowieka poruszającego się po drodze jest ograniczona. Funkcjonariusze apelują także do kierowców o rozwagę, ostrożność i dostosowanie prędkości jazdy do warunków drogowych i atmosferycznych.


 

Powrót na górę strony