Aktualności

Oszuści usiłowali wyłudzić pieniądze od starszych mieszkańców gminy Skawina.

Oszuści działający metodą „na policjanta”, czy „funkcjonariusza CBŚP” uaktywnili się na terenie powiatu krakowskiego. Tym razem niepokoili mieszkańców gminy Skawina. Tylko wczoraj próbowali oszukać cztery osoby.

Policjanci z powiatu krakowskiego starają się dotrzeć do jak największej liczby osób, prowadząc działania profilaktyczne dotyczące oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „na funkcjonariusza CBŚP”. Informują o zagrożeniach związanych z tego typu przestępstwami, o metodach działania oszustów, a także radzą jak się zachować, aby nie paść ich ofiarą i uratować swoje oszczędności. Jak się okazuje, apele i komunikaty przynoszą rezultaty.

Wczoraj (18 listopada br.) na terenie powiatu krakowskiego doszło do czterech prób wyłudzeń pieniędzy metodą „na policjanta”. Oszuści zadzwonili do starszych kobiet zamieszkałych na terenie gminy Skawina. Najpierw dzwonił jeden z nich, i podawał się  za pracownika poczty, który chce dostarczyć nieodebrany list, lub podszywał się pod pracownika ZUS i informował o posiadanych przez seniorkę zaległościach. W ten sposób próbował ustalić od rozmówczyń dokładny adres ich zamieszkania. Następnie po jakimś czasie dzwonił wspólnik oszusta, przedstawiając się jako policjant lub funkcjonariusz CBŚP i informował o prowadzonych czynnościach wobec oszustów, którzy działają na szkodę osób w podeszłym wieku. Rzekomy funkcjonariusz zlecał seniorkom zliczenie wszystkich posiadanych w domu oszczędności i „w celu uniknięcia ich utraty” wyrzucenie ich przez okno, czy balkon. Na szczęście osoby szybko się zorientowały z kim mają do czynienia i nie dały się nabrać.
Przestępcy działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚP” lub „pracownika instytucji pomocowych” oszukują głównie osoby starsze. Wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką. Należy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie.
Jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i potwierdź informację o rzekomej pożyczce.
Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu czy też wyrzucenie kosztowności przez okno ! Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja Natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 112 i powiadom o tym Policję ! Tylko szybka reakcja może doprowadzić do zatrzymania oszustów!

Powrót na górę strony