Policjanci z SKRD WRD KWP w Krakowie wyeliminowali z ruchu 3 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu
Policjanci ruchu drogowego w codziennej służbie realizują działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Podczas każdej kontroli drogowej badają trzeźwość kierujących, co pozwala eliminować z ruchu prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu.
27 lipca br., policjanci SKRD WRD KWP w Krakowie realizując działania wzmożone Alkohol i Narkotyki wyeliminowali 3 kierujących będącym pod wpływem alkoholu. Pierwszy przypadek miał miejsce około godz. 6:45 w miejscowości Czulice w powiecie krakowskim. Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 62-letnią kierująca pojazdem marki Audi, u której badanie trzeźwości wykazało 0,4 promila alkoholu w organizmie.
Kolejne zdarzenie miało miejsce około 7 rano w miejscowości Tokarnia w powiecie myślenickim, gdzie do kontroli drogowej został zatrzymany 44-letni kierujący pojazdem marki Volkswagen. Badanie trzeźwości wykazało u niego 0,6 promila alkoholu w organizmie. Ponadto około godz. 11:05 niedaleko Słomnik w powiecie krakowskim policjanci podjęli próbę zatrzymania do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Cupra, który na obszarze zabudowanym poruszał się z prędkością 90 km/h tj., o 40 km/h. więcej niż dopuszczają przepisy. Mężczyzna zignorował dawany przez policjantów sygnał do zatrzymania. Prowadzone przez funkcjonariuszy czynności szybko pozwoliły ustalić miejsce jego pobytu. U 39-letniego mężczyzny badanie trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Kierujący stracił prawo jazdy, a o jego losie zadecyduje sąd.
Niezatrzymanie się do kontroli drogowej oraz ucieczka jest przestępstwem, za które grozi wysoka kara grzywny oraz kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Wszyscy kierujący za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu stracili prawo jazdy. Przypominamy, że jeżeli badanie trzeźwości wykaże od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie jest to wykroczenie, za które sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdu od pół roku do 3 lat, a także wysoką grzywnę. W przypadku kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości – powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie, grozi zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat, wysoka kara grzywny oraz kara pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku, gdy kierujący prowadzi pojazd mając powyżej 1,5 promila alkoholu, dodatkową karą w takich przypadkach jest orzeczony przez sąd przepadek pojazdu.
Zachowajmy rozwagę i rozsądek na drodze. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od naszego zachowania.