Szef Wydziału Antykorupcyjnego z Komendy Głównej Policji w Dublinie z wizytą w Krakowie
W ramach Programu Wymiany CEPOL dniach od 5 do 9 sierpnia br. Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie gościła inspektora Ruairi Nestora – szefa Wydziału Antykorupcyjnego z Komendy Głównej Policji w Dublinie. Irlandzkiego policjanta w przywitał I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Maciej Kubiak.
Podczas swojego pobytu funkcjonariusz miał możliwość zapoznać się z różnymi aspektami funkcjonowania polskiej Policji w szczególności w obszarze prawoczłowieczowym, antykorupcyjnym i związanym z etyką zawodową policjanta. Policjantki z Zespołu ds. Ochrony Praw Człowieka przedstawiły model funkcjonowania policyjnych pełnomocników ds. OPC, ich zadania oraz rolę w polskiej Policji. Przedstawiciele Krakowskiego Wydziału BSWP z kolei omówili zadania i strukturę Biura. Spotkanie to stanowiło też doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk, dokonania analizy i porównań w obszarze funkcjonujących w Polsce i Irlandii rozwiązań antykorupcyjnych. Natomiast funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP w Krakowie zaprezentowali Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa — interaktywne rozwiązanie opracowane m.in. przy udziale obywateli. Narzędzie to spotkało się z dużym zainteresowaniem gościa, który podkreślił, że może być ono niezwykle pomocne w kontaktach ze społeczeństwem.
Kolejnym elementem programu było spotkanie w Szkole Policji w Katowicach. Irlandzki Policjant spotkał się z Zastępcą Komendanta Szkoły Policji ds. logistycznych insp. Zbigniewem Chrzęstkiem oraz Zastępcą Komendanta Szkoły Policji w Katowicach ds. dydaktycznych insp. dr Gabrielą Sochą, z którymi rozmawiał m.in. o systemie szkolnictwa policyjnego oraz kryteriach doboru do służby. Miał on również możliwość zobaczyć bazę dydaktyczną Szkoły oraz obserwować zajęcia symulacyjne funkcjonariuszy szkoleń podstawowych. Następnie policjantowi zaplanowano wizytę w Muzeum Auschwitz-Birkenau jako przykład edukacji retrospektywnej i kluczowy element zrozumienia polskiej historii, mentalności i idei szkoleń antydyskryminacyjnych i prawoczłowieczowych.
Warto podkreślić, że Program Wymiany – CEPOL (Agencja Unii Europejskiej ds. Szkolenia w Dziedzinie Ścigania) jest realizowany od 2007 roku. O udział w projekcie mogą ubiegać się przedstawiciele służb bezpieczeństwa i porządku publicznego państw członkowskich UE, państw bałkańskich oraz Turcji. Ma on przyczyniać się do europejskiej współpracy poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń uczestników projektu, dzielenie się dobrymi praktykami na poziomie europejskim, w środowiskach wielokulturowych oraz nawiązywania współpracy poprzez tworzenie sieci kontaktów.
Przedstawicielka małopolskiej Policji - podinsp. Anna Maj-Wydra została zakwalifikowana do programu w obszarze związanym z prawami podstawowymi w tym m.in. ochroną i pomocą osobom poszkodowanym przestępstwem, przestępstwa z nienawiści, techniki przesłuchań zgodnie z prawami człowieka i kodeksem etycznym funkcjonariusza Policji. Funkcjonariuszka odbyła swoją wizytę w lipcu br.
Korzyści, jakie wypływają z takich przedsięwzięć, są obopólne, dają możliwość poznania europejskich partnerów policyjnych oraz zaprezentowania polskiej Policji, jej najlepszych praktyk i rozwiązań w innych europejskich krajach.