Aktualności

Dyżurny oraz dzielnicowi w akcji ratowania życia mężczyzny w kryzysie emocjonalnym

Data publikacji 19.08.2024

Oficer dyżurny oświęcimskiej komendy Policji, wspólnie dzielnicowymi, podjęli skuteczną interwencję wobec mieszkańca województwa opolskiego, będącego w kryzysie emocjonalnym.

W czwartek (15.08.br.) około godziny 15.30, oficer dyżurnych oświęcimskiej komendy otrzymał telefon od mężczyzny, który oświadczył, że zamierza targnąć się na własne życie. Oficer dyżurny asp. szt. Dariusz Gancarczyk podczas rozmowy uspokoił mężczyznę, a następnie nakłonił do podania miejsca, w którym przebywa. Okazało się, że znajduje się on na jednym z peronów Dworca Kolejowego w Oświęcimiu. We wskazany rejon natychmiast pojechali dzielnicowi st. sierż. Arkadiusz Ryś oraz st. sierż. Adrian Chowaniec.

Odnaleźli mężczyznę. Był w złym stanie psychicznym. Okazało się, że jest to 34 – letni mieszkaniec województwa opolskiego. Po krótkiej rozmowie mundurowi przekonali go, aby udał się z nimi do radiowozu, a następnie przekazali go pod opiekę ratowników medycznych.

Policjanci niejednokrotnie pomagają mieszkańcom w trudnych sytuacjach życiowych. Najpierw interweniując, a później inicjując pomoc fachowców z różnych ośrodków, udzielających wsparcia w kryzysie.

Przypominamy, że na terenie każdego powiatu znajduje się wiele instytucji między innymi  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz ośrodki pomocy społecznej czy poradnie psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych, zanim dojdzie do tragicznych w skutki wydarzeń.

Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, bezpłatny telefon 800 70 2222. Szczegółowe informacje na stronie Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: https://centrumwsparcia.pl/

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12  - bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysu. Szczegółowe informacje na stronie https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/
Pomocą w kryzysowych sytuacjach służą również pracownicy Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01. Szczegółowe informacje na stronie Stop Depresji https://stopdepresji.pl/
 

Powrót na górę strony