14 września – Światowy Dzień Pierwszej Pomocy
W drugą sobotę września obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Ten dzień ma nam przypominać, że od naszej szybkiej reakcji i udzielenia pierwszej pomocy może zależeć czyjeś zdrowie i życie.
Nasza reakcja i szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) zwiększa szanse na przeżycie od 40 do 60 procent. W sytuacji gdy nie wiemy, co mamy robić ma miejscu zdarzenia, niezwłocznie wykonajmy połączenie na numer alarmowy 112. Dyspozytor po zebraniu podstawowego wywiadu dot. miejsca zdarzenia wyda nam kilka poleceń i to on doradzi jakie czynności na miejscu powinniśmy wykonać.
- Kontaktując się z numerem alarmowym, należy podać:
- miejsce zdarzenia;
- rodzaj zdarzenia (wypadek drogowy, wypadek w pracy, w domu etc.);
- liczbę poszkodowanych;
- stan poszkodowanych;
- imię i nazwisko wzywającego pomocy;
- numer telefonu, z którego dzwonimy.
Gdy jesteśmy na miejscu zdarzenia to musimy wiedzieć, że w ramach pierwszej pomocy przedmedycznej wykonujemy takie czynności jak:
- zabezpieczamy miejsca wypadku;
- sprawdzamy stan poszkodowanego (podstawowe funkcje życiowe – krążenie, oddech i świadomość, próbujemy lokalizować odniesione urazy);
- zapewniamy sobie pomoc, zgłaszając pod numerem 112 wzywamy na miejsce służby ratownicze;
- prowadzimy resuscytację krążeniowo-oddechową lub tamujemy krwotoki:
- wykonujemy pozostałe inne czynności ratunkowe w zależności od stanu poszkodowanego;
- układamy poszkodowanego w pozycji bezpiecznej (w sytuacji kiedy jest nieprzytomny i zaistniała potrzeba pozostawienia go bez opieki na dłuższy czas).
Nie możemy przewidzieć, w jakiej sytuacji się znajdziemy, ale powinniśmy wiedzieć, jak się zachować kiedy zajdzie konieczność pomocy drugiej osobie. Dlatego tak ważna jest nauka pierwszej pomocy od najmłodszych lat, bo wiedza ta może komuś uratować życie.